8) Návod pro začínající - jak přistupovat k této hře

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

Acodeti

Komentátor
Tento návod pro začínající nepopisuje, kde a na co kliknout, ale jak vůbec ke hře přistupovat.

Nikam se nežeňte, úkolem není dostat se co nejrychleji do co nejnovější doby. Dobrá strategie obsahuje tři body:
1) být vojensky silný,
2) být ekonomicky silný
a
3) spolupracovat.

Ad 3) Spolupráce
je nejsnazší v nějakém cechu. Vlastně bez toho to nejde. Nevytvářejte si vlastní cech, přidejte se do nějakého aktivního cechu. Podívejte se do žebříčku cechů, jděte shora, dívejte se na jejich profily, jaké mají požadavky. Pro začínající hráče asi není vhodný cech, kde je podmínkou dát všech 64 střetů cechovní expedice, 150 bojů v cechovních bitvách a mít cechovní velkolepku (observatoř, Arc, Atomium). Měly by tam být požadavky, které jste schopni a ochotni splnit. Slovo ochotni znamená, kolik času chcete hře věnovat. Vyberte si cech, kde je hodně členů (alespoň 30, lépe přes 40), kde jsou hráči také na podobné úrovni jako vy (počet bodů, historická doba), který má na kontě dost trofejí z mistrovství cechů (vyšší pravděpodobnost, že je cech aktivní) a podívejte se, v jaké lize cechovních bitev se nachází (diamantová liga je nejvyšší, je to cech aktivní, ale mohou mít náročnější podmínky, měděná liga znamená, že cech je nejspíš pasivní nebo ve vegetativním stavu).
Díky cechu můžete jet cechovní expedici, v níž řešíte různé střety, za jejichž vyřešení získáváte nějaké odměny (peníze, kladívka, výzkumné body, vojenské jednotky, zboží). Stejně tak můžete bojovat v cechovních bitvách, kde jsou také odměny - ze začátku asi budete moci absolvovat jen 5-10 bitev denně, pak už bude proti vám stát armáda příliš silná, resp. vás to bude v případě vyjednávání stát hodně zboží.
Cech je užitečný i z toho důvodu, že tam budou zkušenější hráči, kteří vám mohou leccos vysvětlit a poradit. Také je v rámci cechu zadarmo směna zboží, kdežto když měníte zboží s někým cizím, byť byste ho měli v přátelích, tak za výměnu musíte zaplatit jeden výzkumný bod. V cechu též nejsnáze získáte plánky na velkolepé budovy.
Když chcete změnit cech, tak nejlépe v pondělí, tedy před začátkem nové expedice. Kdybyste změnili cech například ve středu, tak nemůžete hrát expedici až do dalšího úterý.

Ad 1) Vojenská síla není kvůli bojům s jinými hráči. Vojenská síla je potřebná, abyste se mohli účastnit cechovních expedic a cechovních bitev (když jste v nějakém cechu). První zastávky (střety, úkoly) v expedicích se dělají vojensky, dokud to jde.

Ad 2) A když už to nejde vojensky, tak potom potřebujete k vyjednávání zboží (proto musíte být ekonomicky silní).

Abyste byli vojensky a ekonomicky silní, tak musíte stavět tzv. velkolepé budovy, a to ne jen jednu úroveň, ale řadu úrovní, v podstatě by bylo dobré je postupně vyhnat do 8. - 10. úrovně. Ale nestavte všechny velkolepé budovy, protože některé jsou neužitečné. Stavte Diovu sochu (dává bonus útočné armádě), Alexandrijský maják (dává denně zboží a bonus k prvním asi 40 výběrům zásob ["kladívek"] z výroben), Chrám relikvií (dává šanci najít při cechovní expedici relikvii, tzn. dárek), případně Babylonskou věž (dává zboží a obyvatele, ale bez této velkolepky se obejdete). (S Galatskou věží nemám zkušenosti, byla do hry přidána před pár dny.) Později však určitě postavte Cášskou katedrálu (dává bonus útočné armádě a peníze) a Castel del Monte (dává bonus útočné armádě a výzkumné body). A vyžeňte tyto velkolepky do 10. úrovně. Nemá smysl stavět Delfskou věštírnu (můžete ji stavět, dokud nemáte plánky na jinou velkolepku, ale později ji sami rádi zbouráte), Colosseum a Notre Dame.
Chrám relikvií je naopak velmi užitečný, protože na vyšší úrovni vám v cechovní expedici ze zlatých relikvií může padnout 100 výzkumných bodů nebo 200 kusů zboží nebo třeba 10 tuláků.

Zboží vyrábějte jen to, na které máte zdroje na své mapě. Vyrábějte zboží jen ze své doby a případně i z doby předchozí. Ale nemá smysl vyrábět zboží staré dvě nebo více dob. Při vyjednávání (cechovní expedice, cechovní bitvy) potřebujete zboží jen ze své a předchozí doby. Kdybyste náhodou potřebovali starší zboží a neměli je ve svých zásobách, tak je můžete získat výměnou na trhu (za 10 kusů zboží z novější doby můžete získat 20 kusů zboží ze starší éry, to jsou tzv. férové obchody).

Zbourejte výrobny kladívek ze starších dob a postavte z nejnovější doby (v níž právě jste), dávají v přepočtu více kladívek na jeden obsazený čtvereček. Ano, přepočítávejte výrobu budov na čtverečky, ve hře můžete získat i speciální budovy, které vypadají lákavě, ale při přepočtu na jeden čtvereček už to tak slavné není. Postavte obytné budovy ze své éry, ale předtím se podívejte, kolik dávají obyvatel, některé novější budovy totiž mohou poskytovat méně obyvatel než budova starší, ale dávají více peněz. Kulturní budovy dávají spokojenost - zase: bourejte kulturní budovy ze starších dob a stavte nové, spočítejte si, kolik dávají spokojenosti na jeden čtvereček. Kulturní budovy typu škola, tržiště, lékař, kostel nejsou žádná občanská vybavenost, která ve městě nesmí chybět - to jsou prostě jen výrobny spokojenosti, takže klidně zbourejte tržiště z raného středověku a místo toho postavte ve vrcholném středověku kostel. Nepotřebujete ani tržiště ani kostel, potřebujete jen tu spokojenost, kterou poskytují. Takže opravdu všechno přepočítávejte na čtverečky.

Nestavte svatyni inspirací a svatyni úcty, protože plánky a medaile je lepší získávat v tzv. cechovních kolečkách (podporujete stavbu velkolepek spolucechovníků a oni zase podporují vás, za odměnu získáváte plánky a odměny, když se u někoho umístíte na předních místech). Stavte místo toho svatyně znalostí (dávají každý den výzkumný bod a nějaké peníze).

Opravdu nespěchejte do novějších dob, protože v novějších dobách je všechno dražší a těžší. Takže si nejprve našetřete nějaké mince, zásoby (kladívka) a zboží, které budete potřebovat na odemykání nově vyzkoumaných technologií. Také cechovní expedice a denní výzvy budou těžší (bude třeba zaplatit více peněz, porazit vojsko s vyšším bonusem atp.), takže proto je třeba zvedat i vojenské velkolepky (Diovu sochu, později Cášskou katedrálu a Castel del Monte). Klidně si v každé době pobuďte několik týdnů, čtvrt roku - výjimkou nejsou hráči, kteří jsou v jedné době déle než rok.

Několikrát ročně jsou tzv. události - tam plníte cca 3 týdny různé úkoly a za odměnu pak na konci dostanete nějakou úžasnou budovu, která například na 10. úrovni dává spoustu bodů nebo zboží nebo vysoký vojenský bonus. Nestavte hned první úroveň, protože ta budova je zpravidla hodně velká a na první úrovni je produkce dost bídná. Zase si spočítejte, kolik vám toho dává na jedno políčko. Na nejvyšší úrovni je budova zpravidla velmi užitečná, tedy výhodná (ale neplatí to vždy). Takže až budete mít v inventáři pár vylepšení té budovy, tak ji postavte a hned ji vylepšete na nejvyšší úroveň, kterou máte k dispozici.

Ještě jedna terminologická poznámka. Zkuste zapomenout na to, že se "výzkumné body" nazývají "výzkumné body", to je podle mne nepříliš šťastný překlad anglického "forge points". Většinu bodů budete dávat do stavby a zvedání velkolepých staveb, nikoliv do výzkumu nových technologií. Výstižnější překlad by byl například: "body růstu".

Tento elaborát je jen do začátku, abyste se zorientovali. Později zjistíte další věci, jako že do nové doby se přechází po začátku expedice, že si můžete pořídit velkolepky z novějších dob, než do které jste zatím dostali, co to jsou kolečka a co to je nahazování velkolepek, že pak budete zvedat jednu velkolepku na 80. úroveň (nebojte se toho, budete získávat spoustu výzkumných bodů) atp.

V případě nějakých nejasností neseďte jako pecka, ale ptejte zkušenějších hráčů na cechovním fóru nebo na globálním chatu, protože jenom tak se něco dozvíte.
 
Naposledy upraveno:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru