Depresivní Pravděpodobnost

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser

Host
  • Oblast hry: Pravděpodobnosti u Speciálních akcí
  • Současný stav: Teď jsem si šel zastřílet na branku ve fotbalovém turnaji a nejde mi do hlavy, co se stalo.
    Při cca 9% šanci na úspěch (kombinoval jsem různé varianty kopů a používal 2xšance) jsem potřeboval 43střel na první gól
    ... 1/43 = 2,326%. (Tj. 4x méně)
    ...s takovou "smůlou" může hráč potřebovat při 5% šanci až cca šílených 80střel než dá gól!
  • Nápad: Speciální akce trvají jen pár týdnů a je u nich tedy zvýšené riziko, že když někdo bude mít dlouho smůlu nedostane se už do fáze, kdy bude mít zase štěstí (a tudíž bude pouze naštvanej). Tyto akce mají přitom hráče potěšit, oživit hru a motivovat k ještě větší aktivitě. Nejspíš by tedy bylo na místě dát hráčům trochu víc "poctivou" šanci na úspěch.

    V konečném důsledku je problém v šíleném rozptylu náhodnosti pravděpodobnosti. Jestli bude v budoucnu nějaká podobná akce, kde hráčům jasně ukážete jakou mají šanci něco vyhrát, tak ji prosím rozumně limitujte.
    Např.: kdyby limitace rozptylu byla +/- x3... pak by hráč s 10% šancí nejpozději 30. střelou musel vstřelit gól
    ...nebo při x2,5... 10% => max 25.střela bude gól
    Věřím, že by to výrazně snížilo počet hráčů, kteří jsou takovými akce dost ... "rozzlobeni".
  • Zkoušel jsem nápad hledat zde na fóru: ANO
 

DeletedUser2298

Host
Doporučujui použít wikipedii a pročíst si pečlivě nějaké pojmy.. jeden je "matematická statistika" a druhý "pravděpodobnost" popř. zabrousit i na pojem "teoretická pravděpodobnost"

Smůla v těchto oborech a pojmech totiž neexistuje.. takže to tak může vypadat ve hře, ale je to jen matematika..
 

DeletedUser6769

Host
Mě se na procentech [ironie] líbí [/ironie] ( :) ) jedna věc. Pokaždé, když střílím, pokaždé mám 5% šanci... že vystřelím 2x neznamená, že mi šance roste. Šance je pořád stejná, v tom je ten vtip. 5% mi jen říká, že je pravděpodobné, že ze 100 střel se 5x trefím. Ale neznamená to, že to tak bude. Protože při první i při sté střele mám pořád šanci 5%. S tím nic nehne. Neboli, vždy je to o 'náhodě' - buď se trefím, nebo ne. 5% je jen čísílko, které mi říká, jak velký jsem měl štěstí, když jsem se trefil. :D
Teda tak to aspoň chápu já. :) Z matiky jsem maturoval za 1, ale to už má vousy. :D
 

DeletedUser

Host
Doporučuji použít některý z návodů na internetu a naučit se Programování skze C nebo Pascal...a třeba pak něco zkusit v Matlabu...
...a smůla je v omezeném případě pokusů jasně definována i v těchto oborech...jako např.: Statistická odchylka, nepravděpodobný jev
 

DeletedUser

Host
Mě se na procentech [ironie] líbí [/ironie] ( :) ) jedna věc. Pokaždé, když střílím, pokaždé mám 5% šanci... že vystřelím 2x neznamená, že mi šance roste. Šance je pořád stejná, v tom je ten vtip. 5% mi jen říká, že je pravděpodobné, že ze 100 střel se 5x trefím. Ale neznamená to, že to tak bude. Protože při první i při sté střele mám pořád šanci 5%. S tím nic nehne. Neboli, vždy je to o 'náhodě' - buď se trefím, nebo ne. 5% je jen čísílko, které mi říká, jak velký jsem měl štěstí, když jsem se trefil. :D
Teda tak to aspoň chápu já. :) Z matiky jsem maturoval za 1, ale to už má vousy. :D

Se vší úctou, váš problém je, že uvažujete matematicky v obecné rovině, zatímco já tu píšu z pohledu IT a herní psychologie o konkrétním případu. Ano, v matematice je šance neměnná... ovšem uvažoval jste někdy jak se to dělá v programátorském jazyce?
Každý programátor ví, že skutečný RANDOM udělat nejde. Jsou to většinou jen čísílka/znaky/řetězec, na jejichž základě funkce vyplivne určitý výsledek.... Ale co je hlavní problém zde, je časová omezenost.
Zjednodušený Příklad(5%): program má "podle určitých pravidel" vygenerovat 1000 čísel od 1 do 100(každé číslo tam bude 10krát). A pak s každým pokusem hráče prochází toto pole čísel... a když narazí na čísla 1-5 hráč dal gól, jinak minul...v konečném důsledku to znamená, že pravděpodobnost bude při dosažení tisícého pokusu dodržena naprosto přesně. Časová omezenost/počet pokusů zde znamená problém, pokud bude prvních 950čísel > 5, pak posledních 50pokusů bude úspěšných... ale tolik pokusů daný hráč nikdy mít nebude, takže skončí na 0% úspěšnosti :p
Proto se tam specifikuje podmínkami v jakém rozmezí se od sebe mají určitá čísla nacházet. A o drobnou úpravu těchto podmínek tady bojuji :p

Jasně, můžete namítat, že na každého smolaře se najde nějaký šťastlivec...ale jak to bude vypadat z psychologického hlediska?
1) Hráči, kterým pravděpodobnost cca odpovídá tomu čísílku, co vidí ("realisti"), jsou spokojení a berou tu akci jako zpestření hry.
2) Šťastlivci si většinou nejsou vědomi, že měli štěstí(nebo jen lehce) a v konečném důsledku jsou na tom stejně jako realisti.
3) Smolařům je většinou úplně jedno, že někdo jiný má štěstí a jsou naštvaní (=vyšší šance skočit se hrou).
=> tzn. je v zájmů vývojářů minimalizovat smolaře (a i kdyby tím omezili množství šťastlivců, tak by na tom neztráceli)

Snad jsem to už dost rozebral do detailů... a nepiště mi prosím připomínky k terminologii - snažím se to tu napsat srozumitelně (tj. aniž bych zacházel moc hluboko do profesní mluvy matematiků nebo informatiků)
 

DeletedUser3

Host
Mohu se zeptat na čem stojí vaše tvrzení, že pro výpočet úspěchu při střele se používá pole předem vygenerovaných čísel? Celý výše uvedený popis je tedy prakticky naprosto irelevantní.
O vhodnosti návrhu distribuce náhodného čísla, či dokonce rozhodování o výsledku pomocí předgenerovaného pole bych si dovolil polemizovat. Takový návrh právě vůbec neuvažuje skutečnou matematickou pravděpodobnost, kdy ve vašem návrhu vám ve skutečnosti pravděpodobnost úspěchu a neúspěchu neustále kolísá v závislosti na pořadí prvku.
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru