Exploitování chyby, nebo zamýšlená mechanika hry?

DeletedUser

Host
Pokud se nemýlím, plážové hexy by měly být vždy přístupné k obležení. Z nějakého důvodu se ale neděje zde na mapě Současnosti na E (viz. screenshot). Vypadá to, jakoby přilehlý cech záměrně blokoval plážové hexy mlhou a tak si záměrně chránil vlastní hexy před napadením z vrchní strany. Jde o chybu? A využívá tím pádem přilehlý cech (nebudu jmenovat, protože name-shaming) exploitu, což by bylo proti pravidlům? Ne, že bych brečel, že nejsem první v žebříčku, svoje kompetitivní doby mám dávno za sebou, ale mám podezření, že tento cech využívá potenciální chybu v herní mechanice (mlha v CvC), aby se udržel na první, nebo druhé pozici žebříčku. Což už by byl podle mě dost těžký prohřešek. Je tedy mé podezření správné a jde o porušení pravidel? Nebo je v CvC nějaká záměrná výjimka týkající se těchto hexů a vzniku mlhy na nich?

exploit.jpg
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Host
Zde přikládám odkaz na anglické fórum, kde se již před několika lety řešilo stejné téma. Zdá se, že o chybu nejde. Každopádně mnoholetí hráči vyjádřili svoje obavy ohledně této mechaniky a jejího zneužívání a dali najevo svůj názor, že mechanika je loophole in rules (oklika v pravidlech) a not in spirit of game (není v duchu hry), možná ani intended by devs (zamýšlená vývojáři).

Co můžeme říct s jistotou je, že fíčura do dnešní doby (od roku 2019, kdy vznikla ona diskuze) nebyla opravena/změněna. Tedy tento fakt nahrává možnosti, že mechanika je podle herních designerů v pořádku. Na druhou stranu víme, jak často Inno naslouchá komunitě, a víme, že vývojáři CvC dávno pohřbili. Tedy takovýto je protiargument.

Zajímavost, kterou jsem nepřehlédnul je, že na anglickém fóru se mimo jiné vyjádřil i hráč z obviňovaného cechu. Asi se chtěl obhájit i když dost zajímavými způsoby. Co mě ale zaujalo je, že hráč měl smazán účet. (včetně herního, nejen toho na fóru) Stejně tak většina hráčů, co jeho obhajobě dala palec nahoru. A to je příspěvek jen cca 3 roky starý. Šlo o spolucechovníky? Dopadlo na ně na všechny banovací kladivo?

Ať už to bylo jakkoliv, protože týmy FoE zásadně informace o trestech nezveřejňují, asi nikdy nebudeme mít jasno. Sám se chci vyjádřit. Tato mechanika je nadmíru znepokojující. Souhlasím, že jde o okliku v mechanice a že není v duchu hry, ba hru boří. Vývojáři by podle mě udělali nejlíp, kdyby ji změnili. To v původním vláknu bylo taky navrženo. Bohužel Inno je Inno.

Co mě ale znepokojuje nejvíc je, že tuto okliku využívá samotný člen českého FoE týmu (viz. screenshot), který s ní, hádám, sám přišel (na webu se prezentuje jako někdo, kdo umí vyhledávat špatně dohledatelné informace - gratuluji k úlovku). Nevím jestli tohle mám brát jako výsměch komunitě. Měl jsem za to, že tým má být složen z lidí, co půjdou komunitě příkladem a ne z bezobratlovce a abusera pravidel a herních mechanik. Až tento moderátor objeví další skulinu ve hře silnějšího rázu, než je tato, také ji zneužije? Vážně chce hráč investovat do hry, která je takto vedena? Tohle je podle mě špatně a dělá to špatné jméno celému českému týmu. Ačkoliv ne každý může být stejného názoru, myslím, že minimálně ta část s vedením by se měla řešit.

Zatím tady brečím já, ale až se tato odpadní mechanika rozleze do ostatních světů, než jen na E (koneckonců v původní anglické konverzaci bylo zmíněno, že se to samé už stalo v herních relacích jiné země), tak tohle bude denní chleba podpory. Řešit stížnosti a otázky, proč se nedá vylodit na celé polovině mapy Všech dob, kterou drží jeden cech. :) NoVa1.png
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Dagaga

Nováček
za mě +

Rovněž si myslím, že se jedná o chybu ve hře. Bratři toto území vědomi si bugu ve hře notně brání všemi prostředky. Není se čemu divit, kdyby to totiž takto něfungovalo, museli by do cvc solit daleko více surovin na dobytí hexu než nyní.
 
Zde přikládám odkaz na anglické fórum, kde se již před několika lety řešilo stejné téma. Zdá se, že o chybu nejde. Každopádně mnoholetí hráči vyjádřili svoje obavy ohledně této mechaniky a jejího zneužívání a dali najevo svůj názor, že mechanika je loophole in rules (oklika v pravidlech) a not in spirit of game (není v duchu hry), možná ani intended by devs (zamýšlená vývojáři).

Co můžeme říct s jistotou je, že fíčura do dnešní doby (od roku 2019, kdy vznikla ona diskuze) nebyla opravena/změněna. Tedy tento fakt nahrává možnosti, že mechanika je podle herních designerů v pořádku. Na druhou stranu víme, jak často Inno naslouchá komunitě, a víme, že vývojáři CvC dávno pohřbili. Tedy takovýto je protiargument.

Zajímavost, kterou jsem nepřehlédnul je, že na anglickém fóru se mimo jiné vyjádřil i hráč z obviňovaného cechu. Asi se chtěl obhájit i když dost zajímavými způsoby. Co mě ale zaujalo je, že hráč měl smazán účet. (včetně herního, nejen toho na fóru) Stejně tak většina hráčů, co jeho obhajobě dala palec nahoru. A to je příspěvek jen cca 3 roky starý. Šlo o spolucechovníky? Dopadlo na ně na všechny banovací kladivo?

Ať už to bylo jakkoliv, protože týmy FoE zásadně informace o trestech nezveřejňují, asi nikdy nebudeme mít jasno. Sám se chci vyjádřit. Tato mechanika je nadmíru znepokojující. Souhlasím, že jde o okliku v mechanice a že není v duchu hry, ba hru boří. Vývojáři by podle mě udělali nejlíp, kdyby ji změnili. To v původním vláknu bylo taky navrženo. Bohužel Inno je Inno.

Co mě ale znepokojuje nejvíc je, že tuto okliku využívá samotný člen českého FoE týmu (viz. screenshot), který s ní, hádám, sám přišel (na webu se prezentuje jako někdo, kdo umí vyhledávat špatně dohledatelné informace - gratuluji k úlovku). Nevím jestli tohle mám brát jako výsměch komunitě. Měl jsem za to, že tým má být složen z lidí, co půjdou komunitě příkladem a ne z bezpáteřního abusera pravidel a herních mechanik. Až tento moderátor objeví další skulinu ve hře silnějšího rázu, než je tato, také ji zneužije? Vážně chce hráč investovat do hry, která je takto vedena? Tohle je podle mě špatně a dělá to špatné jméno celému českému týmu. Ačkoliv ne každý může být stejného názoru, myslím, že minimálně ta část s vedením by se měla řešit.

Zatím tady brečím já, ale až se tato odpadní mechanika rozleze do ostatních světů, než jen na E (koneckonců v původní anglické konverzaci bylo zmíněno, že se to samé už stalo v herních relacích jiné země), tak tohle bude denní chleba podpory. Řešit stížnosti a otázky, proč se nedá vylodit na celé polovině mapy Všech dob, kterou drží jeden cech. :) Zobrazit přílohu uživatele 6175
Toto mi prijde jako velmi dobry prispevek k danne priblematice a ocenuji ze o tomto nekdo konecne uz napsal , cenim si toho !
 

hrafhra

Turista
Tak to je dobrá prasečina. A obhajovat to je ještě větší. Díky za ten zajímavý a velmi potřebný příspěvek. Snad se moderátor vyjádří.
 

sabinabetty

Forge Einstein
Člen týmu
Pokud se nemýlím, plážové hexy by měly být vždy přístupné k obležení.
Mno... každá mapa má svou jakousi "startovní zónu", která je přístupná na úplném začátku. Ostatní hexy (i plážové) pak musí mít "aktivní" sousední pole aby se na něj dalo zaútočit.
Vypadá to, jakoby přilehlý cech záměrně blokoval plážové hexy mlhou a tak si záměrně chránil vlastní hexy před napadením z vrchní strany.
jj vypadá to tak... podle mne je to sice trochu nefér (celkem mě (jako hráče) štve že si tam ty hexy leží jentak zbůhdarma), ale na druhou stranu musím uznat že je to dobrá strategie jak si udržet hexy :)
Nemyslím si.
A využívá tím pádem přilehlý cech, což by bylo proti pravidlům?
Tady nevím.... proti jakým pravidlům?
mám podezření, že tento cech využívá potenciální chybu v herní mechanice
Jak i sám v dalším příspěvku zmiňuješ... chyba to není. Inno si to nemyslí. Tudíž použiji větu (nebo nějakou její podobu) co se tady čas od času objeví... Co není zakázáno je povoleno.
Je tedy mé podezření správné a jde o porušení pravidel?
Myslím si tedy že ne.
Nebo je v CvC nějaká záměrná výjimka týkající se těchto hexů a vzniku mlhy na nich?
viz moje první odpověď.
Souhlasím, že jde o okliku v mechanice a že není v duchu hry, ba hru boří. Vývojáři by podle mě udělali nejlíp, kdyby ji změnili.
Podle mě hru mnohem více zbořil třeba Arc, ale to jsem úplně odbočila. Klidně jsem pro ať to změní, ale jak? Měly by být všechny pláže dostupné už úplně od začátku (tudíž zrušit startovní zonu)? Nebo ponechat startovní zónu na začátku ale pak když se prokouše někdo dál tak ty hexy už nechat aktivní?
Co mě ale znepokojuje nejvíc je, že tuto okliku využívá samotný člen českého FoE týmu (viz. screenshot), který s ní, hádám, sám přišel
Jen hádáš... a ikdyby s ní přišel přímo on tak co to s tím má společného? Je to klasický hráč FoE, který využívá možností hry... to může dělat úplně každý. To jak "fungují" hexy je popsáno i na wiki a kdo hraje aktivněji CvC tak není problém s takovou strategií přijít.


Podle mého názoru to sice není úplně fér vůči ostatním cechům, ale dostupné ty hexy stále jsou... jen trochu pracněji. Kdokoli může přijít a napadnout je zprava nebo zdola nebo obojí najednou (mimochodem co si myslíš o vylodění se na dvou či více místech? :) ) a k těm hexům se prokousat.
A také si myslím že není nijak nutné nikoho kvůli tomu urážet ať už je to moderátor neb ne.
 

DeletedUser

Host
Ano, většinu odpovědí jsem už tak nějak pokryl ve svém druhém příspěvku.

Tady nevím.... proti jakým pravidlům?
Ačkoliv už jde o retrospektivu, podezření bylo ohledně porušení pravidla č. 7.

§ 7 Herní chyby​

Každý hráč je povinen okamžitě nahlásit závažné chyby ve hře herní podpoře. Úmyslné využívání chyb k získání výhod je zakázáno.
Pokud si povšimnete, že jiný hráč zneužívá herní chyby, musíte jej nahlásit.
Pokud hráč zjistí gramatické, pravopisné či typografické chyby v textu, nemá povinnost je hlásit. Nicméně za hlášení tohoto typu jsme rádi, jelikož vedou ke zlepšení hry.

Klidně jsem pro ať to změní, ale jak?
Návrhy byly už v anglickém vlákně. Například s prvním obsazením hexu jej změnit na startovací. Dokonce byl návrh zrušit rozdělení na startovací/nestartovací úplně. V podstatě, co jsi sama zmínila.
Co není zakázáno je povoleno.
Zakázáno není porušit dohody mezi hráči, což by vedlo k poškození jednoho z hráčů (krádež bodů/zboží apod.). To neznamená, že je dobře, když to někdo dělá.
Podle mě hru mnohem více zbořil třeba Arc, ale to jsem úplně odbočila.
Arc využívá domluvy a komunikace mezi hráči, stejně tak jako vzájemné důvěry. Ani jedna strana není poškozena. Proto jde dle mého o zcela jiný případ.
Jen hádáš... a ikdyby s ní přišel přímo on tak co to s tím má společného? Je to klasický hráč FoE,
Nejdřív jsem hádal, teď to mám potvrzené velitelem daného cechu.
ciza.png
Společného to s tím má to, že NoVa není klasický hráč FoE. Je moderátorem českého fóra hry Forge of Empires, součást vedení hry. Od něj bych očekával profesionální chování, že bude vstřícnej vůči komunitě, hrát nepochybně fair-play, a jak už jsem zmínil, půjde hráčům příkladem. Koneckonců se svou pozicí obdržel, leč zodpovědnost, tak určitou moc, možnost nějak směrovat vývoj hry a určitým způsobem tvarovat komunitu hry. Svým chováním reprezentuje tým vedení.
a kdo hraje aktivněji CvC tak není problém s takovou strategií přijít.
Tohle je hloupý argument. Přestože na H jde krásně vidět, jak ty startovní/nestartovní hexy fungují, i po projití všech světů jsem se s touhle taktikou nesetkal. (H je mladý svět, tedy výjimka) Tudíž asi to nebude úplně pravda. Kdyby to bylo tak očividné, proč by s tím u nás nepřišel někdo jiný a dřív?
ale dostupné ty hexy stále jsou...
Za ten týden, co se tady pan moderátor nebyl schopný vyjádřit a dělal jen mrtvého brouka, kterého nakonec musel začít obhajovat někdo jiný, a který z toho měl akorát "srandu" (další plivanec komunitě?), jsem na E dost komunikoval s hráči.
srandu.png

Velké cechy s danou taktikou problémy nemají, vyloděné už někde jsou. Horší to mají menší cechy. Na prázdné hexy se skrz Bratry nemaj šanci dostat. A to mluvím o cechu těsně pod 10. příčkou.
mimochodem co si myslíš o vylodění se na dvou či více místech?
Taktika je známá dlouhá léta a hojně používaná. Nikdy jsem nikoho neviděl že by si na ni stěžoval. Jde o záležitost mezi dvěma přepočty, nikoliv "dokud se někdo někam neprokouše". Cech to stojí suroviny a jako taktika je to dost vrtkavé. (Na straně, kde chcete bojovat dál, vám může být všechno sebráno a nakonec skončíte zaseknutí s velitelstvím na druhé straně mapy.)

A také si myslím že není nijak nutné nikoho kvůli tomu urážet ať už je to moderátor neb ne.
Přiznám se, že jsem se nechal unést a o NoVovi jsem se možná špatné vyjádřil. Chybu v druhém postu hnedka opravím.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

sabinabetty

Forge Einstein
Člen týmu
Ačkoliv už jde o retrospektivu, podezření bylo ohledně porušení pravidla č. 7.
Aha :) Ale jelikož to chyba není, jak už bylo řečeno, tak toto pravidlo to neporušuje.
Návrhy byly už v anglickém vlákně. Například s prvním obsazením hexu jej změnit na startovací. Dokonce byl návrh zrušit rozdělení na startovací/nestartovací úplně. V podstatě, co jsi sama zmínila.
S tím prvním návrhem souhlasím, ale s tím druhým ne. Podle mne je právě CvC nejzábavnější na začátku kdy se cechy musej "prokousat" na druhou stranu. Nevšimla jsem si jestli to na té anglické wiki posílali vývojářům, ale teď už na tom asi nic nezmění. Vývojáři už bohužel nemaj zájem na CvC nic měnit :/ (seznam návrhů co nenavrhovat)
Arc využívá domluvy a komunikace mezi hráči, stejně tak jako vzájemné důvěry. Ani jedna strana není poškozena. Proto jde dle mého o zcela jiný případ.
To ano, ale já to myslela úplně jinak. Tím že Arc zbořil hru jsem myslela to že ji úplně změnil a podle mne k horšímu... teď je celá hra jen o nahazování a honění VB nahoru. Asi by k tomu došlo ikdyby Arc neexistoval, ale myslím že mnohem později a pomaleji.
Společného to s tím má to, že NoVa není klasický hráč FoE
Já sebe teda považuju za klasického hráče Foe :/ Necítím se být součástí vedení hry. Jsem jen dobrovolným moderátorem tady na foru. Nemám žádnou moc, co se hry týče. Mám jen pár oprávnění na foru, jako třeba mazat a upravovat příspěvky a to je vše :)
 

NoVa

Moderátor

Člen týmu
Omlouvám se za nedochvilnost, nebudu se na nic vymlouvat a raději rovnou k věci. Abych se neopakoval tak přeskočím již okomentované a vysvětlené, převážně hned ve druhém příspěvku, a raději vložím vlastní pohled na zbylé body:

zde na mapě Současnosti ... mám podezření, že tento cech využívá potenciální chybu v herní mechanice (mlha v CvC), aby se udržel na první, nebo druhé pozici žebříčku.
Který žebříček přesně? Éry nebo globální? Pokud éry, tak v takovém případě si první příčky může ulovit kdejaký cech, stačí se vhodně vylodit a ulovit ta správná území; dalo by se ještě diskutovat o nerovnoměrnosti jednotlivých dob, kde jisté rohy jsou pro usazené cechy značnou výhodou oproti zbytku mapy, ale to už je odbočování a zbožné přání na nějakou vyrovnanost. A pokud ten globální, tak nemám ten pocit že nízká doba jako je Současnost sama o sobě má natolik velký podíl na umístění, převážná většina se rozhoduje ve Všech dobách nebo Budoucnosti. Mít tu potřebu se nějak víc podílet na celkovém umístění tak se ke hře stavím zdaleka jinak a ne stylem jaký mám (tvrdnutí v Současnosti, což má svůj důvod). Kdo mě alespoň trochu zná, což alespoň někteří z těch reagujících zde by mohli, ví že mi nezáleží na žebříčku, protože je bohužel stanovený tak že nedefinuje ani sílu cechu, ani hráče jako jednotlivce, takže je v podstatě jen na oko. Navíc nic netrvá věčně, tato patová situace se pravděpodobně do měsíce po dosažení maximální úrovně cechu změní.

Co mě ale znepokojuje nejvíc je, že tuto okliku využívá samotný člen českého FoE týmu ... a dělá to špatné jméno celému českému týmu.
Mě zase znepokojuje že se snaha cechovního kolektivu svádí na jednotlivce (což bych za normálních okolností bral jako kompliment) a k tomu komunitní tým který s tím nemá nic společného, než na samotný cech. Ale budiž, věc názoru.

na webu se prezentuje jako někdo, kdo umí vyhledávat špatně dohledatelné informace
Tady netuším kde přesně, pokud je myšlena profilová stránka na Fandom wiki tak je tam uvedeno jako chybějící (missing) a to se vztahuje jen na tu platformu, to abychom uvedli věci na pravou míru.

Společného to s tím má to, že NoVa není klasický hráč FoE.
Jsem, stejně jako všichni ostatní tady. Ač dobrovolně, z vlastní vůle a ve svém volném čase zastávám s vloženou důvěrou jistý post (pro hráče viditelné oznámení o aktualizacích, příslušné diskuze a jejich správa, rozšiřování návodů; pro hráče neviditelné předávání pravidelného feedbacku o náladě a přání hráčů, herní oznámení, správa hlavní stránky a některých překladů) tak nemám žádnou vyšší moc se kterou bych se mohl nad někoho nadřazovat, a už vůbec ne se považovat za nějaké vedení hry.

kterého nakonec musel začít obhajovat někdo jiný, a který z toho měl akorát "srandu" (další plivanec komunitě?)
Nikoho jsem s prosíkem nežádal o nějakou obhajobu, to je její vlastní volba. Zmíněná sranda je adresovaná na protiřečení v prvních dvou příspěvcích, konkrétně ne, že bych brečel/zatím tady brečím já a žádný name-shaming/obrázek s červeným rámečkem. Pardon, ale tomu se nedalo nepousmát, nic víc za tím není. A na nějaké narážky ohledně plivanců si myslím že dělám dost pro komunitu abych si podobné oslovení zasloužil.

Uzavřu to tím, že pokud máte podezření na porušování pravidel, zneužívání chyby, nebo že jako moderátor nevykonávám adekvátně svou práci, zašlete si tiket(y) se stížností, po vyšetření by pak následoval příslušný trest.
 

Auri

Turista
Pokud éry, tak v takovém případě si první příčky může ulovit kdejaký cech, stačí se vhodně vylodit a ulovit ta správná území
což jde dost těžko když tam je mlha že jo...ale jinak moc hezké doporučení :)
převážná většina se rozhoduje ve Všech dobách nebo Budoucnosti
ano bodově je to pravda, ale je potřeba držet i území v nižších dobách a právě ta jsou kvůli surkám nejproblematičtější, nikoho nepálí bojovat denně o led, ale štítovat každý den současnost (pokud držím velké území) je docela problém
 
Naposledy upraveno:
Nahoru