ROZHOVOR Forseti

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser11317

Host
Bývalý člen FoE týmu Forseti přijal mé pozvání do Křesla pro hosta a já vám dnes s radostí přináším jeho odpovědi na otázky. Jmenuje se Jan a bydlí v Praze, ale jinak je prý Moravák jako víno :) V týmu zastával několik funkcí, ale nebudu předbíhat. Rozhovor s Honzou si můžete přečíst níže.

28jfkli.png

Honzova maličkost před sídlem InnoGames v Hamburku.

Ahoj! Vzpomínáš si ještě na to, kdys poprvé začal hrát Forge of Empires a jak ses k tomu dostal?
Ahoj, nejprve bych chtěl moc poděkovat za pozvání k rozhovoru, vážím si toho! Co se týká FoE, tak k této hře jsem se dostal již během jejího uzavřeného vývoje na betě. Hra mě moc nadchla, každopádně nejdále jsem to dotáhl právě na betě, té jsem se věnoval, protože abych byl upřímný, na české verzi jsem se dostal jen do pozdního středověku.

Jaké funkce jsi v herním týmu vykonával?
Do týmu jsem vstupoval jako herní podpora s tím, že brzy jsem se stal takovou neviditelnou pravou rukou našeho administrátora Skrtyho. Pro Innogames jsem totiž v té době pracoval již třetím rokem, takže zase takový zajíc jsem nebyl. Byl jsem tedy členem herní podpory, posléze neoficiálním zástupcem admina a chvíli jsem byl i hlavním moderátorem fóra. Ale to jen opravdu chvíli, byl jsem totiž domluvený se Skrtym, že jakmile se spustí uzavřený vývoj Elvenaru, tým FoE se smutkem opustím a budu se na 100 % věnovat této hře.

Co Tě na tom nejvíce bavilo?
Abych byl upřímný, doslova opravdu aktivně, kdy jsem hrál neustále den co den, jsem se věnoval jenom nově spuštěnému českému Grepolisu. To už je ale takových 4-5 let. Od té doby věnuji více času starání se o komunitu hry než o hraní hry samotné. Takže ať už jsem byl členem herním podpory či hlavním moderátorem fóra, stále jsem věděl, že má práce má smysl, to mě naplňovalo. A tak tomu stále je.

Bylo to časově náročné?
No, nebýt podpory rodiny, tak určitě tak dlouho nevydržím, protože je to dobrovolnická práce a své volno obětuješ pro spokojenost druhých. Ale pokud to má smysl, čas není důležitý.

Hraješ hru alespoň jako hráč, nebo jsi s odchodem z FoE týmu skončil i s hraním?
Nemá smysl lhát. Jelikož už teď mám hodně práce s Elvenarem, kde mám navíc X účtů na X testovacích světech, kde neustále společně s ostatními adminy hledáme chyby ve hře, na aktivní hraní FoE mi už čas nezbývá.

Měsíc ve funkci hlavního moderátora, není to trochu málo? Proč jsi odešel? (Kayro)
Viz odpověď výše. Vyhozen jsem opravdu nebyl, šlo o předem domluvenou dohodu.

Myslíš si, že Ti působení ve FoE týmu přineslo nějaký užitek?
Začala mě bolet více záda. Ale to asi není užitek, co? Určitě si nejvíce cením toho, že jsem poznal členy FoE týmu, jsou to super lidé a jejich práce je mnohdy nedoceněna. Doufám tedy, že FoE je bude i nadále bavit a budou nám i nadále zpříjemňovat zážitky z této hry!

Momentálně zastáváš funkci Community Managera v budovatelské hře Elvenar, jak ses k tomu dostal?
V jednom z InnoGames týmů jsem začínal již v roce 2010 jako „obyčejný“ moderátor, přičemž pokud je člověk mladý, je jasné, že se chce neustále posunovat. Když jsem tedy viděl jednou na stránkách InnoGames, že hledají administrátora (resp. Community Managera) pro jejich novou hru, přihlásil jsem se. Poslal jsem životopis, motivační dopis, zúčastnil jsem se pohovoru a během několika týdnů jsem se dozvěděl, že mě vybrali. Zjistil jsem též, že onou hrou je Rising Generals. Bohužel co čert nechtěl, vedení společnosti InnoGames se rozhodlo ukončit vývoj této hry, protože nesplňovala její očekávání. Byl jsem z toho dost smutný, protože především mobilní verze Rising Generals měla velký potenciál, bohužel nic jsem s tím nemohl dělat. Záhy na to jsem ale zjistil, že InnoGames pracuje na jiné hře, přičemž ta se velmi podobá FoE. Tak jsem řekl, že když už nevyšlo Rising Generals, tak tohle už musí vyjít. A vyšlo.

Popiš nám alespoň ve zkratce, jaké byly Tvé začátky v Elvenaru, co všechno jsi musel udělat a kolik práce to obnáší...
Každému, kdo si myslí, že práce administrátora hry je jednoduchá, bych přál jeden den v jeho pozici. Před spuštěním hry musíte zajistit, aby byla celá hra naprosto perfektně přeložena, aby bylo připraveno funkční fórum a v neposlední řadě, aby byla připravená nápověda ke hře (Wiki). Byla to tvrdá dřina, co si budeme namlouvat. Každopádně i když je hra spuštěná, tím to nekončí, dennodenně odpovíme na otázky hráčů ohledně hry, řešíme chyby, špatné překlady, přestupky proti pravidlům. No, žádná procházka růžovým sadem to není. Ale baví nás to! (-:

Jaké je to být v roli vůdce, který má pod sebou tým lidí herní podpory a musí je nějakým způsobem vést?
Především je to obrovská zkušenost. I když všechny problémy řešíme přes internet, většinu členů mého týmu znám i z reálného života, vím tedy, že se na ně můžu spolehnout. A doufám, že snad to stejné mohou říci i oni o mně.

Působíš nyní v týmu Elvenaru, což je hra, o níž se traduje (nemohu potvrdit, nehrál jsem), že je stejná jako Forge of Empires ale v bledě modrém. Vidíš nějaké zásadní rozdíly mezi těmito hrami? Případně myslíš, že každá hra bude růst po vývojové stránce odlišným směrem? (Lord Termoplína)
Je pravda, že Elvenar má naprosto stejný základ jako FoE, ale tam podle mě veškerá podobnost končí, každá hra totiž nabízí hráči úplně něco jiného, FoE se ubírá bojovným směrem, Elvenar je mírumilovná, nerad bych se tedy do takových srovnání pouštěl, každému se líbí něco jiného.

Co přinese vývoj v Elvenaru hře Forge of Empires a co dá Elvenaru vývoj ve Forge of Empires - nebo teď už poběží každý svou cestou? (Thomas Jir)
Jelikož na každé hře pracuje úplně jiný tým vývojářů, tak každý se logicky snaží o to, aby právě ta jeho byla nejlepší. Proto myslím, že o nějakém společném vývoji určitě nemůže být řeč.

Měl jsi možnost hrát FoE a teď i Elvenar. Která hra Ti jako hráči přijde zajímavější?
Tak FoE je taková moje srdcovka, věnoval jsem jí opravdu obrovský kus mého času a energie. Ale je jasné, že Elvenar je prostě moje milované děťátko.

Zbývá Ti vůbec nějaký volný čas? Jaké jsou Tvé nejoblíbenější volnočasové aktivity?
Strašně rád běhám. Pokud je čas, jdu si udělat nějakou vyjížďku na kole. Teď jsem si třeba na tohle mrzuté podzimní počasí koupil úplně nový cyklistický dres. Pak se tedy už 7 let věnuji rybaření a od mého táty jsem podělil zálibu ve včelaření. Plus poslední dny jsem se díky jednomu kolegovi z FoE nakazil zálibou zvanou geocaching. Kdyby se tu tedy našel nějaký „kačer“ z Prahy, který by hledal kolegu, ať se mi ozve. Hledání ve více lidech je mnohem větší zábava.

Kde se Ti mají lidé ozvat? :D
Diskuze, SZ, Elvenar... kdekoliv.

Rád běháš. Zúčastnil ses někdy nějakého maratonu nebo podobných běžeckých akcí?
Závodů se účastním pravidelně, nicméně ne těch běžeckých, tam bych byl hluboko v poli poražených. Pokud je čas a nálada, čas od času se zapojím do klasických rybářských závodů - kdo chytne největší množství ryb, největší dravou rybu atp. Ale abyste mě nebičovali, jím maximálně rybí prsty, chycené ryby zásadně pouštím zpět.

Ještě jednou děkuji za rozhovor. Ať už hrajete FoE či Elvenar, přeji vám příjemnou hru!

Také děkuji za rozhovor!

Diskuzi k tomuto rozhovoru najdete zde.
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru