Minimální HW požadavky pro MS Windows 10

Borat

Turista
Ahoj, řešil jsem výkonový kolaps hry po přidání události Halloween 2020 a mám následující poznatky ohledně minimálních HW požadavků na Forge of Empires hrané na systému Windows 10. (Dohledal jsem pouze požadavek na Windows 10.)

Porovnával jsem dva postarší stroje: CPU C2D 3 GHz, 4 GB RAM, Windows 10 a CPU C2Q 3,4 GHz, 8 GB RAM, Windows 10. Na prvním výkonová katastrofa, přetížený procesor a neskutečně pomalá odezva hry, druhý bez problémů. Problémem se ukázal MS Edge nebo Google Chrome a 4 GB RAM, které nestačí na dobrý výkon. MS Edge a Google Chrome nešetří s využitím paměti a při spuštění hry na 4 GB RAM dojde k přetížení systému. (Děkuji události Halloween 2020 za možnost otestování. Předchozí událost Podzim 2020 běžela na 4 GB RAM bez problémů.)

Prohlížeče Opera a Firefox neměly s výkonem na 4 GB RAM problém. Doporučuji vyzkoušet. Další možností je nainstalovat aplikaci Forge of Empires v MS Store. Opět, hra běží na 4 GB RAM a nemá výkonové problémy.

(Držím se doporučení vypnout animace v nastavení pro urychlení hry. Užíval jsem zatím nejvíc prohlížeč MS Edge. Možná, že ve Firefoxu budu moc animace povolit. Pak jsem zkusil vypnout HTML 5. Místo toho je vyžadován Adobe Flash Player. Na Flash je hra nepatrně rychlejší na přetíženém systému. Ale základní problém s přetížením systému při užití MS Edge a Google Chrome zůstává bez změny. Nedoporučuji HTML 5 vypínat.)
 

Borat

Turista
Firefox mi na 4 GB RAM se třemi světy předvedl několik ošklivých pádů a kousnutí. Opera běží solidně a je velmi úsporná.
 

LordFrunDor

Legenda
Co na to říct? Holt nejde o hru kterou rozběhneš plynule i na bramboře. Po cca 9ti letech je možná na čase přejít z patice 775 na něco novějšího. ;)
 
Naposledy upraveno:

peepee77

Veterán
Foe se musí v pohodě rozběhnout i na vykopávce.
V omezeným režimu to naběhne i na mobilu v chrome...žádnej zázrak, ale na výběr za dia na mobilu to stačí. (iPhone SE 2020 a šlo to i na starým SE) 1ED43B5C-2515-4BDA-AFC0-DF13F6990FB0.png
 

peepee77

Veterán
@Dan 77 : Tak noťas na kterým hraju má tyhle parametry. Koupil jsem ho v roce 2013.

Intel Core i7 3537U Ivy Bridge (2GHz), RAM 10GB, AMD Radeon HD 8670M 2GB, SSD 256GB a WIN7 - 64-bit.

Nemyslím, že by to v dnešní době bylo nějaký dělo. Jo, ve své době mě stál 30k, ale to už jaksi není podstatný.
 

peepee77

Veterán
@Mrtvejmagor Tak vzhledem k tomu, že mě počítače baví tak se o něj starám dobře, při startu spouští pár aplikací který běží na pozadí (antivir, synchronizace s cloudem apod.).
Psal jsem to hlavně proto aby lidi pořád nehledali chybu v nedostatečným hardware. To je totiž blbost, většinou je problém v totálně zapraseným PC s deseti trojanama, odpovídajícím počtem virů, neaktuálním software a ideálně přeplněným diskem. A k tomu mají aspoň 10 aplikací který běží na pozadí a oni o tom nemají ani ponětí.
 

Borat

Turista
Chvíli jsem v tom ležel. Jak píši výše, problém byl MS Edge nebo Google Chrome na 4 GB RAM s událostí Halloween 2020. Před touto událostí jsem jel MS Edge na 4 GB RAM a šlo to. Při Podzimu 2020 nebyl žádný problém na MS Edge. (Ve hře vypnuté animace.) Po spuštění nové události přestala být hra hratelná. Systém byl přetížený. Vyčerpaná paměť, CPU na 100%.

Kdo má tu smůlu na 4 GB RAM, doporučuji Operu. Získá rychlost a vyšší spolehlivost hry. Pokud víte o jiném vhodném podobně úsporném prohlížeči, poraďte prosím. Nároky na paměť u MS Edge a Google Chrome jsou vcelku známé. Vadí i pří více oknech při prohlížení Internetu.

Ostatní HW je vcelku nepodstatný. Hra slibuje, že jede na Windows 10. Předpokládám, že každý HW, co utáhne Windows 10, by měl stačit. Jiné HW požadavky jsem nedohledal. Podobné stroje s 8 GB RAM a výše, problémy nemají. Patrně je Halloween 2020 náročnější na paměť.

(Osobně jsem kdysi řešil přechod na Windows 10 zdarma. Využil jsem v rodině 5 stojů s C2D "za hubičku" v době, kdy C2D končily a mám na nich teď formálně legální Windows 10. Jako ideální se ukázalo přidat RAM. Hru hraji střídavě na všech. Opustit patici 775 by nebylo v našem případě nejlevnější. C2D se vyráběly 2006 - 2012. Windows 10 startovaly 2015. Výměnu by si to zasloužilo, to ano.)

Vlákno jsem nazval min. HW požadavky. Co se týká HW, jde vlastně jen o 4 GB RAM, které za určitých okolností nemusí stačit.