Nesnyslné útoky a obrany jednotek

  • Zakladatel vlákna DeletedUser14125
  • Vytvořeno
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser14125

Host
Zdravím,
chtěl bych upozornit na nesmyslně nevyváženou obranu i útok zároveň. Příklad - vezmu si kombinovanou armádu z doby bronzové čtyři válečníky a čtyři kopiníky a zaútočím na někoho kdo bude mít jen 8 kopiníků, tak je prakticky nemožné bitvu vyhrát, jelikož útočí min. pět jeho jednotek za sebou a samozřejmě se zaměřují jen na jednoho, pak vyšlu opět jednoho a on zbytek tudíž po prvním střetu přijde člověk min. o tři jednotky. Přeci by to mělo být vyrovnané, vyšlu já jednu on vyšle jednu bez rozdílu vojsk a ne jedna ku pěti. Něco jiného je když budu mít neúplnou jednotku, ale ne při plném počtu.
A co mi úplně hlava nebere je, že se ani jednotka po prvním útoku nebrání, takže mi umírají prakticky bez boje.
Přeci dostanu ránu, dám ránu a to po každém výpadu a ne aby tam jen stál a ostatní do něj bušili bez jakékoli odezvy.
A ještě jedna věc, přeci když mám u jednotky plný život a protivník už jen jednu čárku, bavíme se o vyrovnané jednotce kopiník vs kopiník, měl by podle toho vypadat i jeho útok, tudíž by měl vzít jen kousek života (jednu čárku) a ne přes půlku. Jelikož těch deset čárek života by mělo být jako deset vojáků v jednotce, takže vlastně v tu chvíli jde jeden jeho proti mým deseti. Jinak to není jednotka, ale jen voják.
Podotýkám, že všechny tyto bizarnosti jsou jak při útoku, tak obraně.
Myslím si, že by se s tímto mělo něco dělat, jelikož potom bitvy nedávají smysl a bere to chuť v nich pokračovat.
 

Svatej

Legenda
Zdravím, tohle jsou nápady na fórum... tady se nebojuje. No dobře... občas tu dojde na ostřejší slova, ale na meče to není. :D

Jinak, co se systému boje týče, časem tomu třeba přijdeš na chuť. Časem pochopíš že to co se na první pohled zdá jako hloupost má určitým smyslem vyvažovat boj. A to převážně potom co budeš mít VB s útočným bonusem a budeš se snažit prorazit obranou armádu u souseda s mnoha strážnímy ohni. ;)
 

DeletedUser13041

Host
Tady nejde tak úplně o nápad, jakože někdo zjevně neznalý herních mechanizmů a hry jako takové - na samotném počátku hry někde v době bronzové - mudruje nad tím, jak ten herní mechanizmus, ve kterém už roky hrají jen u nás hráči v řádu tisíců, "vylepšit" k obrazu svému.
 

DeletedUser14125

Host
A tak to sorry, ale bylo tu psáno: Chybí vám něco ve hře? NĚCO SE VÁM NELÍBÍ? Řekněte to! Tak jsem to řekl. Je pravda, že to hraji teprve dva týdny, ale již mám 738 vyhraných bitev, což znamená , že se zaměřuji hlavně na boj.
A hloupé to opravdu je, jelikož a to opakuji - jde o ten nepoměr 5:1, když někdo zaútočí 5x za sebou odrovná min. dvě jednotky a samozřejmě si vybere ty co ho nejvíce ohrožují a po třech kolech je hotovo. Přitom většina tahových her jede princip jednou já, jednou ty. Já chápu, že chtěli udělat něco novátorského, ale nedává to žádnou logiku, takhle mi to příjde jako cikánská férovka :) A nestěžuji si proto, že by mi vadili porážky, vadí mi to i když je scénář opačný a vyhraji já touto bušící praktikou. Být to jeden na jednoho, tak by člověk u toho musel alespoň trošku přemýšlet, jakou taktiku boje zvolit.
Přitom tato hra má potenciál, až na těch pár kiksů
Chci se zeptat, kam tedy příště napsat, mám li k něčemu výtku? Konkrétně se to týká obchodu s plánky VB.
Díky
 

Svatej

Legenda
Pokud chceš navrhnout něco ohledně hry, tak do této sekce:
https://forum.cz.forgeofempires.com/index.php?forums/nápady.11/
(ale prosím, nápady na změnu soubojového systému se tu určitě řešili, tak nejdřív použij vyhledávač, zda úplně stejnou změnu nenavrhoval už někdo před tebou)
Jen tak si postěžovat můžeš tady:
https://forum.cz.forgeofempires.com/index.php?forums/krčma.15/

P.S.: Nejde ani tak o počet bitev (i když z toho se taky hodně pozná) ale spíš o tto, že jsi zatím očividně bojoval jen v nejnižší době...;)
 

DeletedUser14125

Host
No momentálně jsem v půlce raného středověku. A je to možné, že se to průběhem dob vyvine jinak, ale osobně si myslím, že se toto děje napříč všech období.
No nebudu již otravovat a určitě se juknu, jestli už náhodou o tomto nebyla debata, každopádně díky za vše.
 

DeletedUser13041

Host
Až budeš bojovat ve vyšších dobách, zjistíš, že jednotky mají záměrně své rozdílné vlastnosti a to nejen co do bonusů, míst spawnování na bitevním poli, tak rovněž zejména pořadí, ve kterém bojují. Sice je to dlouho, co jsem bojoval v době bronzové, ale nějak si nepamatuji, že by tam kopiník hned v prvním kole mohl přeběhnout celé pole, aby se nedalo taktizovat. Někdy je to někde cikánská férovka záměrně a dobrý hráč umí tyto herní mechanismy využít ve svůj prospěch, pro ostatní je tu autoboj. Ono by to skutečně chtělo se hrou se nejprve trochu seznámit, abys poznal kde ten potenciál skutečně je a o čem je zbytečné vést debatu. Rozhodně to u Foe chce víc než týden-dva hraní.
 

DeletedUser14125

Host
A teď jsem si toho všiml, myslel jsem to obráceně já bráním a on s kopiníky útočí. Jinak s tím přeběhnutí celé mapy jsem myslel jezdce s lukem a abych to dal ke svůj prospěch, musel bych je ovládat já a ne počítač. Proto měl být můj druhý návrh, možnost vstoupit do bitvy když momentálně je hráč přítomen ve hře, stačilo by dát třeba jen tři vteřiny na připojení do bitvy, zazněl by nějaký varovný gong a třeba v levém horním rohu, nebo pod ukazatelem fb, by se na ty tři vteřiny objevila ikona - Vstoupit do bitvy a buď jsi přítomen nebo ne, kdo by nebyl, měl by smůlu, ale alespoň nějaká šance by byla na odražení útoku. A myslím si, že tři vteřiny není moc, aby to zdržovalo hru, zároveň to ale stačí na zapojení do bitvy.
Tahle hra mě opravdu chytla, jakož to fanda Age of empirres. A určitě nechci dělat nějaké vlny, jen mám k něčemu nějaký názor, tak proč ho neříct. Buď to projde nebo neprojde. Jakož to jedinec na tom stejně nic nezměním, ale stále je lepší dát nějaký návrh, nežli žádný. Deset jich neprojde a jedenáctý třeba jo.
 

DeletedUser13041

Host
Mno. bylo by to hezký moci vstoupit do obrany - nějak si nedovedu představit, že by to už tak přetížený servery zvládaly monitorovat a spouštět, ale pěkný by to bylo - nicméně zbytečný. Časem budeš stavět budovy podporující jednak obranu, jednak útok (a dokonce kritickou ránu dávající ti šanci na 150 procent útoku). Až rozestavíš město, ani by se ti do kolikrát zbytečné obrany nechtělo. A co když útočník jedena autoboj? Napsalo by mu to vyčkejte, než obránce dokončí obranu? A co když by ji nechal spuštěnou a hodiny nedokončil?
Těch herních prvků (a možných bitev) nabízí hra opravdu spousty - krom sousedů mapy, expedice, cvc. Naučíš se měnit obrany podle toho kdo, jak, kdy na tebe útočí - kombinací je spousta - dělostřelecký jednotky obvykle nemůžou na letecký, těžký mají výhodu proti leteckým, děla obvykle masakrují těžké jednotky (někdy jak když hraješ kámen-nůžky-papír) - ale to až s dobou. Nebo si můžeš hlídat produkci - postupně lze nastavit jednodenní výrobu - útočník neví, kdy sklízíš a může tě opakovaně dobýt zcela zadara (kromě bodů do žebříčků)
A nebo prostě vybuduješ město na obranu a rabující tě ani trápit nebudou... Třeba mne s obranou +440 procent cca netrápí vůbec - obvykle zaútočí jako odpověď na moje rabování a následně se stáhnou bez boje. :) Možností je spoustu

Udělal jsem si statistiku rabování - u 31 sousedů mám dlouhodobé poznámky o obraně - 17 z nich nemá buď obranu žádnou, nebo tak hloupou či jednostranně zaměřenou, že se jí dá projít beze ztrát (rozuměno bez škrábnutí)... Na těchto sousedech vydělám v průměru 150 surovin své doby denně (jiné jsem nepočítal) + cca 15 FB k tomu. Ono je to dobývání sousedů proste pro aktivní hráče důležitý zdroj příjmů. :)
 
Naposledy upraveno moderátorem:
To, že některé jednotky hrají dřív a některé později má své opodstatnění. Říká se tomu inciativa.
Co bych ti doporučil, když si najedeš na jednotku myší tak víš, kam se může pohybovat. A dle toho se zařídit.
Stěžuješ si, že ti nepřítel dá jednotku 1:5, ale proč mu tu jednotku nabízíš, aby na ní zaútočil? Souboj je velice strategický. Musíš využívat plný potenciál herní plochy a jednotek. Jednotky mají speciální schopnosti. Mají bonusy proti jiným druhům jednotek. A také na herní ploše jsou různé objekty, jako keře, stromy, kopce, skály a podobně. Tyto objekty dávají konkrétním jednotkám bonusy do útoku nebo obrany. Ve vyšších dobách může, třeba les skrýt jednotku a podobně.
Jinak když hrají jednotky stejné doby a stejného typu jsou většinou namíchané na přeskáčku. Jedna tvoje, jedna nepřítele a podobně.
 

DeletedUser14125

Host
Silveralius
Tak za prvé, to by mě zajímalo, jak můžeš použít iniciativu, když tu jednotku neovládáš ty, ale počítač.
Zadruhé, jelikož nevím čím na mě kdokoli bude útočit, mám smíšenou jednotku, on si vezme jen jeden druh jednotky, tak je to prostě tak jak říkám, těch záznamů z bitev mám dost.
Něco jiného je, když jde i on na tebe smíšenou jednotkou, to pak jde jednou on a jedou já.
Jinak vše co tu píšeš o způsobu hry, jako keře jsou pro rychlou jednotku, skály pro střelce atd. to vše vím, proto také mám 99% vítězství při útoku.
Já tu mluvím o obraně, chování jednotky je nepřirozené, dám jiný příklad - můj voják je na tahu s půlkou života, může odrovnat lukostřelce, který má již také půlku života a co on udělá? Vleze si do křoví kde nikdo není, takže vzápětí ho ten lukostřelec sejme a to už si tu rvu vlasy, pusť jsi někdy záznam z bitvy a uvidíš sám, jak používají tu iniciativu.
Poto jsem mluvil i o tom, že by bylo dobré,kdyby měl hráč možnost vstoupit do boje při obraně (viz předchozí konverzace), pak právě můžeš ukázat schopnost boje naplno, dokud to ale bude dělat za tebe program a ještě k tomu tímto stylem boje, tak potom už nevím.
Ale třeba se to změní ve vyšších dobách, jak psal BOIdrick, ale osobně si myslím, že styl obraného boje bude vesměs stejný napříč dobami, ale to uvidíme až časem.
 

Svatej

Legenda
Máš pravdu, obraná AI je nastavená stejně ve všech dobách. A to že je nastavena takto špatně má své opodstatnění.
Nutí to hráče strategizovat a trávit u hry více času. Buďto se hráč rozhodne stavět obrané budovy jako jsou ohně. A tady platí pravidlo že jakoukoli obranu, třeba i 100 ohňů v obraně(+0%+400%), lze prorazit.
Nebo druhá možnost - vybírat budovy včas. To se hráč nemusí o obranu starat když ví, že u něj není co vyrabovat.

Zlepšení obranné AI má své opodstatnění. Na druhou stranu, k čemu by to vedlo? De facto jen k omezení množství útoků v sousedstvích.
 

DeletedUser13041

Host
Já se koukám na záznam každého útoku na mne - i když teď jich už moc není. Je dobře, že boje analyzuješ... Počkej až ti do hry přibude prvek tuláci - to si teprve budeš rvát vlasy. Postup v době dál, buduj obranu, buduj město, vybírej včas a útoky tě časem trápit nebudou. Důležitější bude naučit se taktiky útoku. Časem to bude zajímavější, než kopník vs lukostřelec.
 
Iniciativa je věc, kterou nikdy nepoužíváš to je věc jenž je pevně daná každé jednotce a dle toho se odvíjí i její pořadí v bitvě. Čím vyšší iniciativa tím dřív hraje, čím nižší tím později hraje (třeba tulák, který vždy hraje poslední) a když mají stejnou tak se již rozhoduje nějakým jiným algoritmem ať již namíchání 1 tvá, 1 nepřítele nebo obyčejný random a kdo má vyšší číslo tak jde dřív.
Proč není umělá inteligence tak vyspělá a na úrovni hráče? No jednoduše, protože by to pak moc zatěžovalo server (algoritmus musí být jednoduchý, jinak budeš tah hrát minutu) a také to nesmí být obtížné.
Pokaždé, když mě někdo porazí při obraně tak si to přehraji a dle toho i obměňuji armádu v obraně :)
Nevím jestli ti to jíž někdo psal, ale útok oplácí jen některé jednotky a to jen jednou jedinkrát. Což je také dobře. A v 90% tahových strategií to tak funguje. Prostě už vidím tu super jednotku na kterou zaútočí X jednotek naráz a ona to všem oplatí. V tom není význam tahové strategie.
Ani cvc není udělané tak, že bys ovládal jednotky při obraně území.

Vstup do bitvy by za:
1. Enrormně zatížil server.
2. Prodloužil bitvu (velice nežádoucí)
3. Znemožnil použití automatického souboje spolu s rychlým vyhodnocením (velice nežádoucí)

A je to strategická hra. Kdo si dá do obrany 8x stejnou jednotku tak ten to neumí hrát. A pokaždé když někoho takového potkám tak si na něm rád smlsnu a v dvou až třech kolech to mám s ním vyřízené beze ztrát jednotky. Při všem se musí myslet a taktizovat. Obrana obvykle není o tom obrazit útok nepřítele jelikož zkušení hráči tě prorazí téměř jakoukoliv obranu, ale o tom způsobit nepříteli, jenž na tebe útočí, co největší ztráty, aby si příště rozmyslel zdali se mu vyplatí na tebe zaútočit.
 

Svatej

Legenda
Prostě už vidím tu super jednotku na kterou zaútočí X jednotek naráz a ona to všem oplatí. V tom není význam tahové strategie.
Na to řeknu jen dvě slova - Protiletadlové vozidlo. :D
Ono jednotek které mají schopnost oplácet každý útok je ve hře několik. Ale protiletadlo je opravdová OP
jednotka své doby.( současnost) Aneb někteří s ním jezdí téměř celou expedici na automat.:D
 

DeletedUser14125

Host
Ok, dám na vás, přeci jen v tom máte delší zkušenost.
A budovy se snažím vybírat včas, ale občas to zhatí práce :( jinak si myslím, že hru jako takovou mám rozehranou dobře, za čtrnáct dní co to hraji jsem již třetí v sousedství a do dvou dnů skočím o další pozici.
No hold musím ještě hodně budovat rozvoj města :)
Každopádně díky za rady a celkově za ochotu pomoci.
 
Na to řeknu jen dvě slova - Protiletadlové vozidlo. :D
Ono jednotek které mají schopnost oplácet každý útok je ve hře několik. Ale protiletadlo je opravdová OP
jednotka své doby.( současnost) Aneb někteří s ním jezdí téměř celou expedici na automat.:D

Ok tak daleko ještě nejsem pravda :D Ale není to na začátku a nedělá to každá jednotka :) A asi to tedy bude hodně OP :D Už se na to těším :D
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru