Tutoriál pro začátečníky aneb jak to všechno funguje

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

Jonik

Host
Vážení hráči,

rozhodli jsme se zde pro Vás připravit návod, který by Vám měl osvětlit, co od této hry můžete očekávat a jak se v ní orientovat. Pokud by Vám bylo něco nejasného, nebojte se zeptat, proto tu máme přece toto fórum. :)

Rychlá navigace (stačí kliknout na dané téma):
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
01 - První kroky

Forge of Empires je prohlížečová strategická hra, která Vám dovoluje vytvářet své vlastní město a provázet jej od začátku doby kamenné dále všemi staletími. Stavte budovy, které jsou typické pro tyto epochy. Zvětšete sféru svého vlivu vojenskými taženími a dovedným obchodováním!


Jsem Ragu Silvertongue. Budu tvojí pravou rukou a pomůžu ti vykovat říši tvých snů. Tak pojďme na to! Nejprve si prohlédněme horní lištu nad tvým městem!Úplně vlevo můžete vidět jméno Vašeho města, když na něj kliknete, dostanete se do Vašeho profilu, kde můžete změnit název svého města, změnit text v profilu či si dokonce zvolit nový avatar. Vedle jména města můžete nalézt Vaše umístění v globálním žebříčku, počet obyvatel a jejich spokojenost, přičemž platí, že bez volných obyvatel nelze stavět nové budovy. Ke zvýšení spokojenosti je nutno budovat kulturní budovy (např. divadlo, kamenný kruh) zkrášlovat město dekoracemi (např. obelisk, květiny) či stavět velkolepé budovy - čím vyšší spokojenost, tím větší produktivita obyvatelstva.

Uprostřed se nalézá informace o tom, v jakém historické epoše se právě nacházíte, celkem jich je 12 (doba kamenná, bronzová, železná, raný, vrcholný a pozdní středověk, koloniální doba, průmyslový věk, doba pokroku, moderní doba, postmoderní doba, současnost). Pod aktuální epochou je vyobrazen stav Vašich výzkumných bodů (více se dozvíte v kapitole 3).

A na pravé straně (nejspíše nejdůležitější část horní lišty) se Vám zobrazuje, kolik máte právě ve skladišti mincí, zásob, medailí a diamantů - mince a zásoby slouží jak ke stavbě budov, tak i k výzkumu a trénování vojska, medaile se dají získat v PvP turnajích a diamanty se kupují za reálné peníze, přičemž pomocí nichž můžete např. zdvojnásobit výrobu nebo okamžitě vyzkoumat nějakou technologii.

Teď ještě něco k menu, které se nachází v dole vlevo (musíš otevřít spoiler):

[spoil]
 1. Stavějte budovy
 2. Zjistěte Vaše aktuální postavení v globálním žebříčku
 3. Zkoumejte nové technologie
 4. Mapa okolních území
 5. Správa armády
 6. Váš inventář
 7. Obchodujte
 8. Pište si s jinými hráči
 9. Fórum - velmi důležité :)
 10. Cechovní války
 11. Vypněte zvuky hry
 12. Vypněte hudbu
 13. Nastavte si hlasitost zvuků a hudby
 14. Změňte si emailovou adresu a heslo
 15. Užijte si tuto hru ještě více, dejte si FoE přes celou obrazovku
 16. Přibližte/oddalte si obraz
[/spoil]
Vedle tohoto menu nachází i seznam hráčů, se kterými hraješ na kontinentu.
Pozor, je zde zobrazeno maximálně 80 hráčů, kteří Vám byli náhodně přiděleni do sousedství, nedivte se tedy tomu, že by na daném světě bylo tak málo hráčů! ;)
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
02 - Mince a zásoby

V předchozí kapitole sis mohl udělat obrázek o tom, jaká tato hra asi bude, teď přistupme přímo jejímu základu. To jest produkce mincí a zásob...

Prvním Vaším úkolem, který Vám Ragu Silvertongue zadá, je postavit chýši. Pojďme si tedy něco o ní říct:


Bráno postupně dle zobrazení informací na obrázku zobrazeném výše: postavením chýše získáte 14 nových obyvatel, přičemž za 5 minut vyrobí tato budova celkem 6 mincí - musíte si je ovšem vybrat. Jak? Když se na chýší objeví tato ikonka (viz obrázek níže), klikněte na ni, dostanete 6 mincí, za dalších 5 minut můžete vybrat dalších 6. Tak to funguje i u ostatních budov (kromě mincí můžete mimochodem vyrábět i zásoby).
Stavba chýše Vás bude stát 60 jednotek zásob, přičemž budete potřebovat volné místo o rozloze 2x2 políčka. Samotná stavba bude trvat pouhých 5 sekund.


Druhý úkol, který dostanete, se týká taktéž stavby budovy. Tentokráte lovecké chýše, která slouží k produkci zásob.


Po jejím dokončení si všimněme spícího měsíčku nad ní, co to znamená? Budova nic momentálně neprodukuje, je tedy neaktivní, ale to je samozřejmě špatně, proto si zkusme něco vyrobit, dejme tomu např. trofej. Klikněme na loveckou chýši a vyberte vyrábění trojefe. Její výroba bude trvat 5 minut a získáte za ni 7 jednotek zásob - každopádně ty se Vám sami do skladu nepošlou, musíte je opět vybrat.Může se Vám nad budovou může objevit i tento symbol (tři blesky), jenž může označovat dvě věci:
1) Vaše budova byla cizím hráčem vyplneněna, kliknutím na ni obnovíte výrobu.
2) Po vyhraném boji, proti nějakému hráči, se Vám tento symbol (pouze jeden blesk) zobrazuje nad budovou, kterou můžete vyplenit.


A konečně posledním symbolem je jakoby přerušená cesta, která značí, daná budova není cestami připojena k radnici, všechny budovy kromě výzdob jsou totiž bez cesty, která je spojí s radnicí, naprosto nefunkční.

 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
03 - Výzkum technologií

Gratuluji, očividně jsi dosáhl nové historické epochy! Doba bronzová je tu! Což takhle si říci něco o tom, jak se zlepšovat dál, a to výzkumem nových technologií?


Po dokončení třetího úkolu se přesouváte do doby bronzové, co všechno z toho vyplývá?
 • Po dokončení kteréhokoliv výzkumu - týkajícího se další historické epochy - se automaticky do této epochy přesouváte.
 • S novou epochou přichází nová radnice, která produkuje za 24 hodin celkem 500 mincí.
 • Nová epocha -> nové výzkumy -> zábavnější hra.


Na začátku máte celkem 10 výzkumných bodů, což je maximum, více jich mít nemůžete. Tyto body slouží k výzkumu nových technologií. Ale jelikož jsou jednotlivé výzkumy postupem času dražší a dražší, budete potřebovat těchto bodů opravdu hodně. Jak je získat? Buď poctivě čekat, každou hodinu Vám totiž jeden naběhne, nebo si je koupit za mince (cena postupně roste) či za diamanty.

Pokud se podíváte na technologický strom, uvidíte, jaký výzkum (případně výzkumy) budete potřebovat ke zkoumání další technologie. Pokud chceme vyzkoumat například technologii Praky, budeme k tomu potřebovat již vyzkoumané technologie Kopí a Kolo (viz červené šipky mezi technologiemi; po najetí kurzorem myši na jakoukoli technologii zezelenají šipky od technologií, které jsou pro její výzkum potřeba, nebo k technologiím, pro jejichž výzkum je potřeba).


Výzkumy později nestojí jen výzkumné body, bohužel budete muset zaplatit i mincemi a zásobami. Pokud nějakou technologii vyzkoumáte, ale nebudete mít mince či zásoby k jejímu odemčení, nemusíte se bát, objeví se Vám u ní jen tento symbol (dolar):


Každopádně zde žádná „spotřební“ doba, že by Vám technologie například propadla, není, za výzkum můžete zaplatit kdykoliv.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
04 - Spokojenost obyvatelstva

Pokud chceš, aby byli Tvoji obyvatelé spokojení a jejich produktivita neklesala, je nutno myslet na jejich spokojenost. Naštěstí jejich uspokojení není tolik nákladné, pojďme si tedy o tom povědět více!


Možná si říkáte, nač Vám bude spokojenost obyvatel, když chcete být tvrdým diktátorem? Ano, tím být můžete, ale spokojení obyvatelé jsou mnohem pracovitější než ti nespokojení. Ukažme si to na tomto obrázku, vlevo je screen z města, kde je spokojenost 50%, vpravo je město se spokojeností 120%, přičemž obyčejná chýše vyrobí v prvním městě 3 mince, ve druhém 7. Možná se Vám zdá, že je to málo, ale když si to zkusíte spočítat, tak zjistíte, že to z dlouhodobého hlediska není rozhodně málo.


Jak tedy spokojenost obyvatelstva zvyšovat? Máte dvě možnosti, buď stavte kulturní budovy (divadlo, škola, taverny,...) nebo vyzdobte své město nějakými dekoracemi (obelisk, květiny, strom,...).

Když postavíte nějakou obytnou budovu, tak Vám spokojenost někdy klesne. Proč? S novou obytnou budovou (nepleťte si např. s vojenskou) přicházejí noví obyvatelé, což zvyšuje požadavky na spokojenost, proto je nutné jejich uspokojení průběžně navyšovat.

Ve hře se můžete setkat celkem se třemi „druhy“ spokojeností:
 1. Obyvatelé jsou nadšení - produktivita 120%
 2. Obyvatelé jsou šťastní - produktivita 100%
 3. Obyvatelé jsou pohoršení - produktivita 50%

A na závěr nebude vůbec na škodu hodinka matematiky - jak se ta spokojenost vůbec počítá? Resp. jak dosáhnout toho, aby byli obyvatelé nadšení? Najeďte si v horní liště na velkého žlutého smajlíka (to jest spokojenost), zobrazí se Vám informace o aktuální uspokojení Vašich obyvatel. Pro nás je důležité číslo v kolonce Požadovaná spokojenost. Dejme tomu, že požadovaná spokojenost bude 100, toto číslo musíme vynásobit číslem 1,4 (neboli sedm pětin), výsledek je 140. V tomto případě musíme dosáhnout spokojenosti 140, aby byli naši obyvatelé nadšení. To, jestli budou opravdu spokojeni, záleží ale jen na Vás. :)
 

Jonik

Host
05 - Provincie, průzkum a průnik do nepřátelského vojska

Pokud ses bál, že tato hra je jen o stavění budov, mohu Tě s radostí vyvést z omylu! Velmi podstatnou roli v této hře hraje i Tvá armáda, v této kapitole si tedy řekneme něco o dobývání nových provincií, vedle kterých Tvoje vesnice leží, v další kapitole si už rozebereme přímo systém boje.


První Váš úkol, který se už netýká diplomacie, nýbrž boje muž proti muži, není vůbec těžký, máte totiž za úkol prozkoumat provincii (Dunarsund), která leží na sever od Vás. Abyste totiž mohli rozšiřovat Vaše malé impérium, je třeba si podrobovat okolní provincie. Můžete tím získat například zdroje nových surovin (v každé historické epoše získáte 2 náhodné zdroje) nebo se budete moci účastnit PvP turnajů či získate nové rozšíření pro Vaši vesnici.

Za každý dobytý sektor získáváte kořist ve formě mincí nebo zásob.

Když se rozhodnete danou provincii dobýt, musíte do ní poslat špeha. Jeho vyslání stojí určitý počet mincí a k tomu navíc musíte ještě počkat, než špeh do dané provincie dorazí, informace tedy nedostanete ihned.


Každá provincie je rozčleněna do více sektorů, v každém jsou rozdílné jednotky, přičemž k získání celé provincie potřebujete dobýt všechny sektory.


První provincie má celkem 3 sektory, vyberme si tedy první sektor (ten vlevo), co o něm víme?


V daném sektoru se nacházejí celkem 2 bojovníci s kyjem, přičemž můžete jej získat dobytím nebo vyjednáváním - k vyjednávání je ovšem potřeba speciální zboží, což je v tomto případě kámen.


Pokud jste už připravení k útoku, je velmi dobré (ovšem povinné to není) se před útokem infiltrovat do nepřátelského vojska pomocí tlačítka Proniknout...


... to bude mít za následek ztrátu 10% životů od každé obranné jednotky.

 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
06 - Základy boje

Jak už bylo v předchozí kapitole řečeno, zde Tě seznámím se základy boje, ten je tu totiž - na rozdíl od ostatních prohlížečových her - důkladně propracovaný, dá se tedy říci, že každá chyba Tě přijde velmi draho!


Po započetí boje se před Vámi objeví bitevní pole, na kterém se rozhodne o Vašem slavném vítězství, či potupné prohře. Pomyslné bojiště je rozděleno na celkem 210 polí, na každém poli se může v jednu chvíli nacházet pouze jediná jednotka, přičemž je tu několik druhů políček (tráva, skály, voda, keř, les), některé jsou neutrální a některé poskytují dané jednotce obranný bonus.

Na začátku hry je náhodně vybráno pořadí jednotek - v jakém zasáhnou do boje. Toto pořadí se zobrazuje ve spodní liště, Vaše jednotky jsou ty modré, nepřátelské jsou ty červené. Pokud na této liště najedete kurzorem myši na jakoukoliv jednotku, zobrazí se Vám síla jejího útoku a obrany, její dosah a možný pohyb. Obranné i útočné vojsko smí obsahovat nejvýše 8 jednotek.


Na spodní liště vlevo jsou tři tlačítka: pomocí prvního se můžete vzdát, druhým dokončíte automaticky celou bitvu a třetím za Vás udělá systém automaticky jeden přesun. My si samozřejmě ovšem zkusíme bitvu na vlastní pěst, netřeba cizí pomoci. :cool:


Dle spodní lišty vidíme, že první na tahu jsme my, a to s kopiníkem. Před kopiníkem se nám zobrazí červená šipka, díky níž si můžeme zvolit, kam se bude naše jednotka pohybovat. Pohybovat se můžeme po všech světle zeleně zvýrazněných políčcích, přičemž počet našich tahů je neomezený, ovšem jakmile se dostaneme na jejich okraj (viz obrázek výše), další tahem se budeme moci pohnout už jen o jedno, přičemž po tomto tahu je na řadě další jednotka.

Jelikož má v našem případě kopiník dosah 1, musíme se přiblížit na vzdálenost jednoho políčka od nepřátelské jednotky. Poté už na ni stačí jen kliknout - první zaútočí Vaše jednotka, pak se brání nepřítel. Jakmile Vaše jednotka umře, přicházíte o ni, nelze ji nijak oživit, když ovšem pobijete všechny nepřátelské jednotky, jste vítěz! Po konci boje se Vám zobrazí toto oznámení:


To nám říká, že za vítězství jsme získali 132 bitevních bodů, celkem jich máme 388 a pro následující stupeň potřebujeme už jen 221. K čemu tyto body? Za ně stoupáte výše a výše v hodnocení PvP turnajů, přičemž pokud se Vám bude dobře dařit, dostanete medaili. Důležité je upozornit na to, že když použijete nějakou jednotku z doby železné a třeba kopiníky z doby bronzové, po bitvě se Vám získané body budou počítat jen do PvP turnaje z doby železné!
Bitevní body můžete získat jen z útoků, nikoli obrany.
Za jejich zisk navíc dostanete i určité body do bodového žebříčku hráčů.


Nakonec zbývá podotknout ještě to, že útočit můžete nejen Vy, ale taktéž i Vaši nepřátelé, je tedy dobré mít připravené jednotky. Pro vytvoření obranného vojska stačí kliknout na tlačítko Správa armády > Obranná armáda a dané jednotky vybrat. Bránící jednotky jsou vyznačeny modře a drží si první místa v seznamu jednotek, v případě potřeby je lze odebrat pomocí stejného tlačítka. Za přidání a uchovávání jednotek v obraně nic neplatíte, s danými jednotkami můžete bojovat i v útoku. Jednotky obránce ale nikdy neutrpí žádné ztráty do dalších bojů (tj. i když zaútočíte na hráče, který má v obraně trvale 8 kopiníků, a všechny porazíte, další den narazíte opět na stejné vojsko).

Vždy, když na Vás někdo zaútočí a nemáte přiřazené jednotky k obraně, do bitvy přichází milice (2 kopiníci), která ovšem velké divy nedokáže, proto doporučuji vždy mít nějaké jednotky určené k obraně.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
07 - Zboží a obchodování

Taky sis říkal, že mince a zásoby jsou málo, že to chce i něco jiného, co lze vyrábět? Já taky, proto můžeš v pokročilejší fázi hry vyrábět speciální zboží!

Celkem se ve hře vyskytuje 45 druhů speciálního zboží, přičemž k produkci daného druhu zboží potřebujete vyzkoumat technologii sloužící k jeho výrobě. Pokud tedy například chceme produkovat víno, budeme potřebovat vyzkoumat technologii Růst a musíme postavit budovu Vinice (pomocí Stavba > Sklady).


Efektivita výroby se dá zvýšit tím, že získáte provincii, po jejímž dobytí získáte ložiska suroviny vylepšující výrobu. Opět si dejme jako příklad výrobu vína: když získáme provincii, kde jsou zásoby hroznů, bude efektivita výroby 5x větší (viz obrázek níže) - tento poměr platí u produkce všech druhů speciálního zboží. (Časů výroby si prosím nevšímejte, protože ty neodpovídají realitě.)


Podstatnou částí je taktéž následné obchodování s vyrobeným zbožím. Možná si říkáte, nač obchodovat, když si můžete vyrobit všech 45 druhů zboží... Ano, to můžete, ale věřte, že by Vám to zabralo opravdu hodně času, proto je výhodnější využít možnosti obchodu.


Po kliknutí na tlačítko Obchod se nám zobrazí aktuální nabídka. Na posledních stránkách bývají většinou jen systémem vytvořené nabídky v poměru 1:10, což je velmi nevýhodné.

Z toho důvodu je dobré si nechat zobrazit nabídky jen od Vašich spoluhráčů na kontinentu.


Pokud Vám žádná nabídka nevyhovuje, není nic jednoduššího, než si vytvořit vlastní (stačí překliknout na Vytvořit nabídku)!


Mějte na paměti, že obchodování s uměle vytvořenými obchodníky (to jest vždy v poměru 1:10) a vytváření nabídek Vás nic nestojí, ovšem pozor, když přijmete nabídku od nějakého hráče, musíte platit poplatky (tzn. výzkumné body). To neplatí pro přijímání cechovních nabídek od členů Vašeho cechu.

A na závěr ještě jedno upozornění: častá chyba hráčů je, že si pletou nabídku a potřebu. Pokud obchodujete, nabídka představuje to, co dostanete a potřeba to, co budete muset zaplatit, jestliže ovšem nabídku vytváříte, platí to přesně naopak!
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Jonik

Host
08 - Prodávání a přesouvání budov, rozšiřování města

Postavil jsi budovu na nějaké nevhodné místo a teď toho lituješ? Lítost je zbytečná, budovu totiž můžeš prodat či libovolně přesouvat. Pojďme si tedy popsat, jak na to!

Jak tedy prodávat (nebo přesouvat) budovy? V levém spodním menu klikněte na tlačítko Stavba.


Poté se Vám zobrazí pod horní lištou nabídka, pomocí níž můžete právě tyto úkony provádět (tj. prodej, přesun budovy, zrušení dané akce).


Přičemž před každým prodejem Vám vyskočí potvrzovací okno, které se Vás zeptá, zda opravdu chcete danou budovu prodat, a ukáže Vaše zisky a ztráty z prodeje.


Ale pozor, pokud prodáváte obytnou budovu, vždy musíte po jejím prodeji mít volnou populaci. Jestli tedy máte např. 20 volných obyvatel (resp. dostupných) a chcete prodat Dům na kůlech, který Vám přidává 22 obyvatel, zobrazí se Vám hláška, že danou budovu prodat nemůžete.


A nyní je potřeba vysvětlit, jak můžete své město rozšířit, když už máte zastavěná všechna volná místa. Rozšíření (expanzi) můžete získat: dobytím některé provincie (za jejíž dobytí získáte právě nové rozšíření), dále taktéž výzkumem nových technologií, přičemž za samotné rozšíření města budete muset zaplatit ještě nějaké poplatky (v podobě mincí nebo diamantů). Přímo rozšířit (již bez poplatků) můžete své město za diamanty a za medaile získané v PvP turnajích nebo jako odměna za přispívání na velkolepé budovy. Zde platí, že čím více bude rozšiřovat, tím více mincí, diamantů, či medailí budete potřebovat.
Nakonec musíme upozornit, že použitá rozšíření nelze vrátit nebo rozšířené území přesunout! Proto si pečlivě rozmyslete, jak Vaše město rozšíříte.

 
Naposledy upraveno moderátorem:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.