Diskuze ke křeslu pro hosta

  • Zakladatel vlákna DeletedUser11317
  • Vytvořeno

Svatej

Legenda
Carameels: Super že se na to díváš z pohledu nás, hráčů :) to oceňuju. Ale v tom případě nechápu, proč jsi členem CZ týmu... Prostě jak to chápu já, tyhle dvě věci se vzájemě vylučují.

Kdyby mě například kamarád doporučil výrobek, o kterym si myslim že je to totální šunt a přemluvil mě ať si ho také koupím, já přišel do prodejny a zaměstnanec by se mi vysmál do obličeje, co si to kupuju za krám, asi bych to nekoupil.
(a ty jseš přece zaměstnanec innogames... )

V tom případě se mi nabízí otázka, jestli vás vůbec zajímala nějaká osobnost, co již v Křesle pro hosta seděla?
Tam jsou všechny otázky totiž směřovány pouze na toho jednoho daného hráče...

Tady se nabízí otázka, proč jste tedy posadili do křesla pro hosta LCM? Vzhledem k tomu že na CZ světě nehraje (otázka: hraje on vůbec FoE?), naopak je to vysoce postavený člen týmu, který má (nebo by měl mít) přehled o hře jako celku, o jejím dalším vývoji.... tak vám muselo být jasné že 99% dotazů na něj bude ohledně směřování a fungování FoE a ne na jeho osobu.
Pro nás hráče je to zcela nedůležitá osobnost, naopak chápu že pro supportíky možná ano, když na ně má dohlížet. Ale to je asi jediná skupina hráčů, které by jeho osobnost a náplň práce mohla zajímat.

Ale abych ti odpověděl na otázku: Mě zajímali skoro všechny osobnosti co tu zatím byly. Až na jednu a tou je Wavro.;)
 

Arthoris

Odborník
V tom případě se mi nabízí otázka, jestli vás vůbec zajímala nějaká osobnost, co již v Křesle pro hosta seděla?Tam jsou všechny otázky totiž směřovány pouze na toho jednoho daného hráče...

Přesně jak psal Lord, hosté, kteří usedali doteď do křesel, tak hráli FoE na našich světech, a tak je jasné, že se těmto hráčům nebudou pokládat otázky ohledně vývoje hry atd.... ale otázky na jeho osobu atd.. Ale teďkom, když tu byl Bartek, tak logicky toho hráči chtěli využít, a tedy se zajímat o budoucnost hry, a o problémech samotných. Nač se ho ptát na jeho soukromí nebo něco takového? Je to cizí člověk, není to hráč, jako ostatní hosté co tu byli. Jako já nevím ale tohle je důkaz, že hráče zajímá, co z hrou bude dál, chtějí aby fungovala na 100%, a dát Innu najevo, že mají zájem na tom, aby to bylo co nejhratelnější. A Inno by mělo být rádo, že se hráči starají aby to šlapalo, a tím pádem by mohlo mít i větší zisky. Ale né Innův bezedný koš funguje bezedně, na hráče se kašle, Inno si dělá je to co chtějí oni, z hráči nespolupracují, a pak to vypadá, jak to vypadá. A když je možnost se přímo zeptat zaměstnance Inna na to co hráče zajímá, tak ty otázky se mu vůbec nepoloží, a ještě je tu psáno, že se máme radši ptát na otázky typu, co Bartek nosí za oblečení nebo čím krmí svého psa. A pak se tu ohání, že to není vývojář atd.. hlavně, že věděl, jak se opravují bugy atd... A ikdyby tu byl samotný vývojář, tak to bude to samé. Tady se prostě něco uskuteční, hráči pokládejte si otázky ale stejně nakonec se dozvíme velké kulové. Prostě na ty nejdůležitější otázky žádná odpověď. No, každopádně skrty psal, že se dalších 7 otázek bude pokládat dodatečně, tak snad už se položí ty, co hráče nejvíce zajímá. A na druhou stranu nevím, proč se mu nepošlou všechny dotazy, na které může v klidu odepsat, tolik jich zase nebylo. Samozřejmě nějaké nesmyslné, by se mu nepředávaly.
 

DeletedUser13299

Host
Nerad se k něčemu vyjadřuji, ale tohle je už i na mě moc.

Jen cista frustrace

Pokud Tě hra frustruje, pak doporučuji dát si na chvíli pauzu.

a ty jseš přece zaměstnanec innogames...

Tady nikdo nikoho nenutí, aby končil. Jen jak napsala moderátorka, dát si na chvíli pauzu - neznamená opustit hru. Chvíli jsem dělal brigádu na pohřební službě a taky jsem lidi nenutil, aby umírali - jenom proto, že je to má práce. Takže to, že vám někdo doporučí, ať si dáte pauzu, nevidím jako zásah proti innogamesu. Já tu hru beru jako relax a chápu, že CvC jsou zasekané a špatně se bojuje, ale proboha berte to fakt jenom jako hru a nehroťte všechno. Chtěl bych vás pak vidět, jak řešíte problémy v reálu. Co tady přijdu, je to tu samý negativismus, proto tu radši ani nepíšu. Tohle křeslo se mi líbilo, bylo to pro nás něco nového. Takže za mě díky moderátorům a všem, kdo to připravili.
 

DeletedUser

Host
Nebudu citovat, na koho přesně reaguji a na co, určitě to v tom všichni najdete... Jde mi zejména o vysvětlení některých věcí, dochází tu také k mylným domněnkám, jež pak často vyústí ke zbytečné nespokojenosti.

Otázky mířené na Wawrovu činnost by vám mohly pomoci si uvědomit, že takový vývojový tým obsahuje nespočet pozic, kde každý dělá něco, což znamená, že se může paralelně dělat více činností naráz mimo jiné. Ano, narážím tím třeba na to, jak si mohli vývojáři dovolit změnit logo, když jsou ve hře chyby. Taková drzost, já bych je za to všechny do jednoho hned upálil. Sice se to zdánlivě zdá jako mimo téma, ale není. Vaše nespokojenost a nepochopení pramení dle mého z neinformovanosti a/nebo z neuvědomění si. Když tedy jeden už viděl seznam autorů této hry, určitě si všiml i toho, že každý z nich má svou danou funkci, která víceméně vypovídá o tom, co si lze představit pod jejich náplní práce. Nás, potažmo vás bude zajímat Game design. Co vůbec takový game designér dělá? Ne, nedělá obrázky. Stará se o vyváženost hry jako celku a o koncepci jejích jednotlivých (a nových) prvků. Světe div se, ruku v ruce s tím jde i sbírání feedbacku. Je standard, že game designér si sám pročítá diskuse k různým novinkám, je standard, že game designér svou hru i hraje, že je součástí komunity... tudíž bych se nedivil, kdyby o mnohých problémech věděli ještě dříve, než je zjistíte vy. Když už teda nevěříte tomu, že zdejší tým vaši vazbu předá dále, i když je to ze strany Inna požadovaná činnost (hele, oni ten feedback opravdu chtějí!). Dane, mně je jasné, že jste to brali jako možnost vykřičet prostor pro své potíže, a právě proto jsem to označil za promarnění. Oni o vašich názorech vědí i bez toho. Nyní určitě nastane otázka, proč když o těch problémech vědí, proč je neřeší... a víte vy, že neřeší? Možná jen ještě nepřišli s dle nich s uspokojivým a hlavně konečným řešením. Možná by by bylo dobré, kdyby se průběžně podělili o kdejakou maličkost, kterou se zabývali, o které dumali, ale mnohdy to hráči berou jako slib, takže to vývojářům omlátí o hlavu posléze ještě více. Myslím, že určitě nechcete být pokusní králíci, tzn. že by něco upravili, nahráli to, po dvou týdnech zjistili, že hmm, to není úplně on a za dva měsíce přišli zase s něčím novým. Obdobné je to i u herních chyb. Nejprve zjistit, co se vlastně děje, kde se to děje, co všechno je tím ovlivněno, posléze jak to opravit (to samo je mnohdy běh na dlouhou trať... najít univerzální řešení bez vedlejších efektů) a pak až teprve jít a dělat zásah do kódu. A teď si představte, že takový nemáte jen jeden problém, ale máte jich vícero. Musí to být neuvěřitelný nápor. A součástí balení je hektické tempo co dva týdny, to nová aktualizace.

Žádná hra nebude nikdy bez chyb. Není to reálné u hry, která neustále rozvíjí škálu svého herního obsahu. Vy očividně vývojáře berete jako bohy, ale oni jimi nejsou, fakt že ne. A ani se jimi nestanou jen proto, že do nich vkládáte taková očekávání, jaká vkládáte. Nemají 5 mozků a 10 rukou, nemohou se naráz zabývat x většími potížemi. Chyby se neopravují stisknutím tlačítka v jakémsi kouzelném nástroji. Některé problémy mohou být třeba dalekosáhlejší, než se to vám hráčům může zdát (backend oblast), což samozřejmě nelze vyčítat, ale... myslete na to. Tým vyvíjející FoE určitě není o nic méně zdatnější než ten, který vyvíjí Grepolis. Jen to má poněkud těžší, že pracuje ve flash prostředí. Každý z nich už jen ve svém vlastním zájmu, ne-li přímo v rámci lásky ke hře, dělá vše, co může. InnoGames dbá na kvalitu svých her, pro jejich kvalitu jsou dané normy, tím pádem jsou i normy pro kvalitu odvedené práce. Mimochodem, opustit flash by znamenalo přepsat celou hru a o mnoho náročnější, ne-li přímo nemožný další rozvoj. Vyvíjet něco takového jinak než ve flash by bylo zhruba dělat do země dírku na cvrnkání kuliček ne prstem, ale rovnou dynamitem.

Ze strany FoE týmu šlo o obdivuhodnou iniciativu, proto mě to mrzí, s jakým nepochopením se setkala. Že carameels se umí přepnout do režimu „Hráč“ je jedině plus. Dle mého na tom není nic, co by se vylučovalo, ale spíše nutnost, jestliže má dotyčný člen týmu být schopen hráči porozumět v jeho věci přesně tak, jak ji dotyčný vnímá a nebýt robot. Při komunikaci je to leckdy velmi důležité. Neváhal bych to přirovnat ke komunikaci se ženou, když má problém. Musíte ho řešit přesně na tak vážné úrovni, jak ho vnímá ona. Váš názor na něj v tu chvíli není podstatný.

Buď jste s odpověďmi, resp. jejich kvalitou, nespokojeni proto, že nebylo (dle mého názoru) moc kvalitního materiálu, z něhož by se dalo vycházet, anebo proto, že česká komunita má ve zvyku být nadprůměrně nespokojená. Byl by hřích nedržet tradici. Nic jiného v tom podle mne není.

P.S. O FoE se zajímám, považuji to za potřebné. Hráči často hry porovnávají, tzn. musím vědět, o čem je řeč, alespoň zběžně. A upřímně, i mě to svádí porovnávat... jen ne hry, ale jejich (veřejně viditelné) zákulisí. A porovnávám nejen to. Porovnávám i jejich komunity, v různých jazycích. Jeden jediný průšvih, sebemenší... a zcela zastíní i tu vaši největší radost... to je na zamyšlení.
P.S.2 Než na mě budete reagovat, přečtěte to prosím celé a berte to přesně tak, jak jsem to psal. Např. ve svém minulém příspěvku jsem nepsal o postoji Inna ke svým zaměstnancům, ale zaměstnanců k práci. Tak ať to nedopadne stejně.
 

DeletedUser3139

Host
Thasossi, odpovědět na tvoji ,,skoro brožuru" ;) fakt nebude lehké, protože se jedná o když ne nejdelší, tak v TOP3 určitě bude. Co je ještě horší, tak je že je rozumný a valná většina jsou fakta. Ale zkusím to. ;)
Z tvého příspěvku nabývám dojem, že máš dost dobré znalosti o tvorbě her. Tedy asi ne této, ale tak nějak všeobecně. Tady je první drobný problém. Podle mého odhadu minimálně 99,99 z nás řadových hráčů nemá. Proto se asi neshodneme. Sice asi občas někdo pochopí, že vývoj hry fakt není hup na kávu a je tele, ale plno z nás včetně mně ani tak nevadí že chyby jsou, ale daleko horší je to, že přestože vývojáři mají k dispozici betu, tak chyby přechází do ostré hry, snad proto, protože je v plánu aktualizace.
Před X lety jsem hrál onlajnovku (nesmím napsat jakou) a tam nebyly chyby odstraňovány slavnostně při aktualizaci ale okamžitě, jakmile se jim podařilo nalézt a odstranit problém. Tady si vývojáři vypracovali ten nešťastný systém odstraňování pouze v slavnostních aktualizacích a pak je zle, pokud se nezadaří. A jen tak mimochodem, když si vzpomenu na to, jak kradly body VS když začínaly, kouř nekouřil a další a trvalo to cca 4 aktualizace, přestože vždy se psalo, že to je už opraveno. Blikající pošta co trvala snad přes rok asi nebyl tak složitý problém, ale na opravu se čekalo přes rok.
Sám píšeš, že to je hodně o komunikaci. Zlatá slova! Ale musí být obousměrná. Skoro rok byla na většinu problémů ,,změňte prohlížeč a vymažte......". Další věc silně zprofanované slovo BRZY. To mně pamětníkovi, už připomínalo rozdíl mezi dočasně a na věčné časy (jeden den).
Další a podle mně je komunikace s hráči. Vzpomeň si, jak byla přijata celosvětová soutěž o návrh VS. Super věc. Zapojit hráče do tvorby hry je super. Oni pak na oplátku zase klidně něco odpustí.
Karamelku řešit nebudu, to jsem psal jinde, odpovědi jsem se zatím nedočkal.
Co se týká kvality otázek na Wavra tak to je asi o názoru každého z nás. I když je fakt, že některé jsou fakt asi neadekvátní. Ale do stejné skupiny bych zařadil otázky typu jak se wavrovi líbí hra, jestli má doma morče nebo pštrosa apod.
Že v Česku je základní vlastnost nespokojenost je fakt, ale s tím asi nic nauděláme. Ale zase na druhou stranu, rozumná nespokojenost by mohla vybičovat vývojáře k vyšším výkonům! ;)
Ty, jak píšeš, sleduješ hru i jinde. Takže máš přehled, jak to funguje i jinde ve světě. Já ne. Proto nedokážu reagovat a posoudit některé věci cos napsal. Prostě jen hraji pro zábavu a relaxaci a protože máme v cechu fajn partu téch správnejch lidí.
 

Dan 77

Veterán
Trochu z jiného hlediska, leč se stejným výsledkem. Pokud jako zákazník dostanu na testování nějaký produkt, ke kterému bych si moha koupit doplňující komponenty, ale nelíbí se mi funkčnost některých jeho prvků, pak si je z ekonomického hlediska nekoupím, protože je jasné, že tím nikterak nepřispěji k lepšímu efektu, jestliže mi jde zrovna o jednu, dvě funkce, které tímto nezlepším.
A jak už tady bylo psáno - jsem také hráč. Sice nemám ráda boje, takže CvC se mě netýkají, což jak čtu, je pro vás jeden z největších problémů, a další chyby zkrátka nějak nevnímám. A bezpochyby jsou tady rozumní lidé, které na slovní spojení, že je FoE nejlepší, stejně nenalákám, takže v tomto nevidím žádnou kontraproduktivnost. Jen doporučuju, proč máte ztrácet minuty u hry, která dle vás je stejně plná chyb, když můžete vyjít ven a zahrát si na trávě třeba fotbal? :)
Mně nejde zdaleka jen o CvC, to není ani zdaleka všechno. A koncept hry se mi velmi líbí, je taková komplexní v tom, jak jsou její prvky propojené, a epochy ve hře jsou moc pěkně navržené (charakteristické rysy, které odpovídají oněm epochám, jsou zahrnuty ve výzkumech, budovách, zboží a v jednotkách, hlavně v epochách od průmyslu dál je to dokonalé). Ale ty chyby a nehledění vývojářů na zpětnou vazbuod hráčů to prostě kazí.
Dan 77 napsal/a:
osoba samotného Wawra mě ani z 1 % nezajímala tolik
V tom případě se mi nabízí otázka, jestli vás vůbec zajímala nějaká osobnost, co již v Křesle pro hosta seděla?
Tam jsou všechny otázky totiž směřovány pouze na toho jednoho daného hráče...
JO, ZŘEJMĚ ZAJÍMALA! :D :D Poněkud tu citaci vytrhuješ z kontextu (a něco ta ten způsob, tj. důvody proč to pro nás bylo až druhotné, psali i Kayro a Petr 1st.). A pokud je to jen tím, že jsi nás vůbec nepochopila, doporučuju si všechny naše příspěvky znovu přečíst, protože už k tomu nemám co nového napsat. Ale co tak těžkého na tom, co jsme psali, pochopit?


___________________


dát si na chvíli pauzu - neznamená opustit hru.

No vlastně máš pravdu. ;) Chybu v příspěvku Lorda jsi našel, ale s podstatou toho ostatního, co on psal, musím souhlasit. A dovolil bych si vybrat jinou sekvenci příspěvků, která je vypovídajícím příkladem:

To jestli ma Wavro akvarko me zacne zajimat az bude funkcni hra.Do te doby me zajima hra, zejmena nefunkcni cvc protoze to je proste katastrofa at si rika kdo chce co chce.Nic oddechoveho natoz relaxacniho na nem neni.Jen cista frustrace.

Pokud Tě hra frustruje, pak doporučuji dát si na chvíli pauzu.

No jestli se tim opravi cvc tak si ji klidne dam.


V jiných hrách to vypadá s opravami chyb a s vnímáním hráčské zpětné vazby úplně jinak. Taky to beru jako relax a jako hru, ale přesto si to chce hráč fakt užít místo toho, aby se pravidelně musel naštvat na Inno. A taky samozřejmě hra a reál se nedají srovnávat. Ten "negativismus" (chce-li to tak někdo nazývat, je to jen jiný úhel pohledu, tak proč by ne) je totiž dost opodstatněný - když se nám něco nelíbí, ozveme se - je na tom něco špatného? (možná ne, kdyby to bylo jen občas, ale pokud jsme nuceni dělat to často?). Jsem rád, že pro nás připravili live stream chat, a vůbec za celé Křeslo pro hosta, ale tím seznam novot končí, pokud rozhovor proběhl takovým způsobem. Nasazení moderátorů oceňuju, ale je opravdu tak nepochopitelné, že nás tento rozhovor mohl jedině naštvat? Stačí si s pochopením přečíst dřívější příspěvky v tomto tématu. Že se ozýváme negativně tak často je možná už únavné (nejen pro vás, ale i pro nás, teda můžu-li mluvit za všechny, ale za sebe určitě), navíc celý rozhovor je vlastně jen vděčným pokračovatelem celého přístupu Inno, protože vzácné příležitosti dát na vědomí, že chceme změnu, se nevyužilo. Takže můžeme pokračovat tak, jak to bylo dosud vždy. Co tím myslím? Ozývat se na fóru, když se nám něco nebude líbit, přestože je to vždy bezvýsledné. A to je pro mě mnohem únavnější než to, že se ozýváme tak často. A proto jsem zas na toto fórum skoro přestal chodit zase já.
 
Naposledy upraveno:

DeletedUser3139

Host
Tak jsem právě dočetl příspěvky výše a donutilo mně to se zase ozvat. I když už ne ani tak k Wavrovi a živému rozhovoru, ale spíš bych se chtěl zeptat kdy se tady konečně objeví ty slibované odpovědi na otázky, které jsme tu pokládali na začátku tohoto křesla, když to ještě mělo být klasicky.
A jako druhou věc bych si tu docela rád přečetl i odpovědi našich moderátorů na předchozí a podle mně fakt věcné příspěvky. Ale odpovědi typu nebojuji, tak to jde mimo mně a podobné za věcné nepovažuji.
Předem děkuji za odpovědi. :)
 

DeletedUser3

Host
Bartek má dovolenku, takže se čeká, až se vrátí. Přepis je v plánu, ale zatím nemám kapacitu. Chceš pomoci?
 

DeletedUser3139

Host
S tou pomocí asi bude drobný problém. Ne že bych nechtěl, ale patřím k těm, kteří se učili jako jediný správný cizí jazyk ruštinu a ani tou už moc nevládnu!
Ale jsem rád, že se na naše otázky nezapomělo!
A jestli mohu, tak ještě si trochu rejpnu. Pokud by fungovala komunikace správně, tak tvoje blesková odpověď se tu mhla objevit i bez mého dotazu!
A po rejpání ještě dotaz. Připravuje se další křeslo? Až na to Wavrovo super akce a určitě by nebylo dobré to useknout!
 

DeletedUser11317

Host
Omlouváme se, ale nezodpovězené otázky nebudou zodpovězeny tak brzo, jak jsme původně předpokládali. Časové možnosti Bartka jsou velmi omezené, není to úplně v našich silách, abychom jej přinutili odpovědět :)
Ohledně přepisu dáme ještě vědět.
 

DeletedUser3139

Host
Hm, tak nejdříve dovolená, teď zase pracovní vytížení. Asi mu ty otázky fakt poslali a tak se Bartek vrhnul na odstraňování chyb na které jsme se tam ptali a protože je vytížen, tak již ;) brzy :p bude hra bez jediné chybičky a tím pádem naše otázky ztratí smysl! Bravo, Bartku, dobře ses s tím popasoval! :)
 

DeletedUser3139

Host
Tak konečně zase další křeslo! A i když přestávka byla nezvykle dlouhá, díky za něj! Bohužel, díky pracov ímu nasazení mi to drobet uniklo a nemohl jsem se na nic zeptat, ale kolegové to zvládli dobře.
Tak mi nezbývá nic dalšího, než partě, co dělá křeslo držet palce, aby tu už brzy byl někdo další!
A jen když už tu píšu, tak se zeptám, je nějaký pokrok s odpověďmi od Bartka? Nebo ještě dře jako Bulhar a nemá na nás stále čas?
 

DeletedUser11317

Host
Významné osobnosti rozhodně nedošly. Je jich tu ještě hodně :) Nicméně jsme se zatím rozhodli křeslo odložit na dobu neurčitou a věnovat se jiným věcem. Například wiki, která v sobě ukrývá mnoho užitečných návodů pro hráče.

Přepis bohužel k dispozici není a zřejmě nebude, je mi líto.
 

DeletedUser3139

Host
Mě by spíš zajímalo, zda se někdy dočkáme přepisu a doplňkových otázek k tomu už půl roku starému rozhovoru s Vávrou. Zatím tu čtu jen sliby.
Pokud to chceš vědět úplně přesně, tak termín je určitě brzy! Wavro měl nejdřív dovolenou (potřeboval jí, protože diskuze mu dala neskutečně zabrat ;)) a od té doby je neskutečně pracovně vytížen. To je souhrn, proč není zodpovězení zveřejněno. I když se objevila zmínka ,,shora" o tom, že to může být i tím, že ho není možno k odpovědím donutit! ;)
 
Nahoru